2016 Davis Cup
The 2016 Davis Cup was the 105th edition of the Davis Cup, a tournament between national teams in men's tennis. It was sponsored by BNP Paribas. From this season's tournament the deciding set of each match would be settled by a tiebreak at 6 games all rather than playing an advantage set until a player or a team were two games clear.[1][2] Argentina won their first Davis Cup title, after 4 runner-up finishes, defeating Croatia in the final. Federico Delbonis defeated Ivo Karlović in the final match to give Argentina its first Davis Cup title,[3] after a huge comeback from Juan Martín del Potro against Marin Čilić in the fourth match.[4]
Argentina won their first Davis Cup title | |
Details | |
---|---|
Duration | 2 March – 27 November |
Edition | 105th |
Champion | |
Winning Nation | |
← 2015 2017 → |
World Group
Participating teams | |||
---|---|---|---|
Argentina |
Australia |
Belgium |
Canada |
Croatia |
Czech Republic |
France |
Germany |
Great Britain |
Italy |
Japan |
Kazakhstan |
Poland |
Serbia |
Switzerland |
United States |
Seeds
Great Britain (Semifinals) Belgium (First round) Czech Republic (Quarterfinals) Switzerland (First round) France (Semifinals) Argentina (Champions) Serbia (Quarterfinals) Australia (First round)
Draw
First Round 4–6 March |
Quarterfinals 15–17 July |
Semifinals 16–18 September |
Final 25–27 November | |||||||||||||||
Birmingham, Great Britain (indoor hard) | ||||||||||||||||||
1 | |
3 | ||||||||||||||||
Belgrade, Serbia (clay) | ||||||||||||||||||
|
1 | |||||||||||||||||
1 | |
3 | ||||||||||||||||
Belgrade, Serbia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
7 | |
2 | ||||||||||||||||
7 | |
3 | ||||||||||||||||
Glasgow, Great Britain (indoor hard) | ||||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||
1 | |
2 | ||||||||||||||||
Pesaro, Italy (indoor clay) | ||||||||||||||||||
6 | |
3 | ||||||||||||||||
4 | |
0 | ||||||||||||||||
Pesaro, Italy (clay) | ||||||||||||||||||
|
5 | |||||||||||||||||
|
1 | |||||||||||||||||
Gdańsk, Poland (indoor hard) | ||||||||||||||||||
6 | |
3 | ||||||||||||||||
6 | |
3 | ||||||||||||||||
Zagreb, Croatia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||
6 | |
3 | ||||||||||||||||
Baie-Mahault, Guadeloupe, France (clay) | ||||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||
|
0 | |||||||||||||||||
Třinec, Czech Republic (indoor hard) | ||||||||||||||||||
5 | |
5 | ||||||||||||||||
5 | |
3 | ||||||||||||||||
Hannover, Germany (indoor hard) | ||||||||||||||||||
3 | |
1 | ||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||
Zadar, Croatia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
3 | |
3 | ||||||||||||||||
5 | |
2 | ||||||||||||||||
Kooyong, Australia (grass) | ||||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||
Portland, United States (hard) | ||||||||||||||||||
8 | |
1 | ||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||
Liège, Belgium (indoor clay) | ||||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||
2 | |
2 |
Final
Croatia 2 |
Arena Zagreb, Zagreb, Croatia[5] 25–27 November 2016 Hard (i) |
Argentina 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
World Group Play-offs
Date: 16–18 September
The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Play-offs for spots in the 2017 World Group.
Seeded teams
|
Unseeded teams
|
Home team | Score | Visiting team | Location | Venue | Door | Surface |
---|---|---|---|---|---|---|
2–3 | Tashkent | Olympic Tennis School | Outdoor | Clay | ||
4–0 | Ostend | Sleuyter Arena | Indoor | Hard | ||
3–0 | Sydney | NSW Tennis Centre | Outdoor | Grass | ||
5–0 | Halifax | Scotiabank Centre | Indoor | Hard | ||
3–1 | Moscow | National Tennis Center | Outdoor | Hard | ||
0–5 | New Delhi | R.K. Khanna Tennis Complex | Outdoor | Hard | ||
3–2 | Berlin | Rot-Weiss Tennis Club | Outdoor | Clay | ||
5–0 | Osaka | Utsubo Tennis Center | Outdoor | Hard |
Australia, Belgium, Canada, Germany, Japan and Switzerland will remain in the World Group in 2017. Russia and Spain are promoted to the World Group in 2017. Brazil, Chile, India, Slovakia, Ukraine and Uzbekistan will remain in Zonal Group I in 2017. Kazakhstan and Poland are relegated to Zonal Group I in 2017.
Americas Zone
Group I
Draw
Second Round Play-offs 28–30 October |
First Round Play-offs 16–18 September |
First Round 4–6 March |
Second Round 15–18 July | |||||||||||||||||
1 | |
|||||||||||||||||||
bye | Belo Horizonte, Brazil (indoor hard) | |||||||||||||||||||
bye | 1 | |
3 | |||||||||||||||||
|
Portoviejo, Ecuador (clay) | |
1 | |||||||||||||||||
|
0 | |||||||||||||||||||
Santo Domingo, Dominican Republic (hard) | |
5 | ||||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||||
|
3 | Santiago, Chile (clay) | ||||||||||||||||||
|
5 | |||||||||||||||||||
Santiago de los Caballeros, Dominican Republic (clay) | |
0 | Iquique, Chile (clay) | |||||||||||||||||
|
1 | |
3 | |||||||||||||||||
2 | |
4 | 2 | |
1 | |||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||||
2 | |
|||||||||||||||||||
Group II in 2017. |
advance to World Group Play-off. |
Group II
Seeds:
|
Remaining nations:
|
Draw
Play-offs 15–17 July |
First Round 4–6 March |
Second Round 15–17 July |
Third Round 16–18 September | |||||||||||||||||
Lima, Peru (clay) | ||||||||||||||||||||
1 | |
2 | ||||||||||||||||||
Guatemala City, Guatemala (hard) | |
3 | Lima, Peru (clay) | |||||||||||||||||
1 | |
1 | |
4 | ||||||||||||||||
|
4 | San Francisco de Campeche, Mexico (hard) | 3 | |
1 | |||||||||||||||
3 | |
3 | ||||||||||||||||||
|
2 | Lima, Peru (clay) | ||||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||||
Santa Tecla, El Salvador (hard) | 2 | |
2 | |||||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||||
Asunción, Paraguay (clay) | 4 | |
3 | Santa Tecla, El Salvador (hard) | ||||||||||||||||
|
0 | 4 | |
2 | ||||||||||||||||
|
5 | Valencia, Venezuela (hard) | 2 | |
3 | |||||||||||||||
|
0 | |||||||||||||||||||
2 | |
5 | ||||||||||||||||||
relegated to Group III in 2017. |
to Group I in 2017. |
Group III
Date: 11–16 July
Location: La Paz, Bolivia (clay)
Confirmed teams:
Inactive teams:
Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Americas Zone Group II in 2017.
Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
Group A
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 9–0 | 18–0 | 109–35 | 1 | ||
0–3 | 3–0 | 3–0 | 2–1 | 6–3 | 12–7 | 93–59 | 2 | ||
0–3 | 0–3 | 3–0 | 1–2 | 3–6 | 7–12 | 68–79 | 3 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–9 | 0–18 | 11–108 | 4 |
Group B
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2–1 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 4–0 | 10–2 | 21–6 | 149–94 | 1 | ||
1–2 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | 3–1 | 8–4 | 19–11 | 164–133 | 2 | ||
1–2 | 1–2 | 3–0 | 2–1 | 2–2 | 7–5 | 17–13 | 144–127 | 3 | ||
0–3 | 1–2 | 0–3 | 2−1 | 1–3 | 3–9 | 8–20 | 106–149 | 4 | ||
0–3 | 0–3 | 1–2 | 1−2 | 0–4 | 2–10 | 6–21 | 87–147 | 5 |
Play-Offs
Placing | A Team | Score | B Team |
---|---|---|---|
Promotional | 2–0 | ||
Promotional | 0–2 | ||
5th–6th | 2–0 | ||
7th–8th | 0–3 | ||
9th | N/A | — |
Asia/Oceania Zone
Group I
Seeds: All seeds received a bye into the second round.
|
Remaining nations:
|
Draw
Second Round Play-offs 16–18 September |
First Round Play-offs |
First Round 4–6 March |
Second Round 15–17 July | |||||||||||||||||
1 | |
|||||||||||||||||||
bye | Chandigarh, India (grass) | |||||||||||||||||||
bye | 1 | |
4 | |||||||||||||||||
|
Seoul, South Korea (hard) | |
1 | |||||||||||||||||
|
1 | |||||||||||||||||||
Christchurch, New Zealand (indoor hard) | |
3 | ||||||||||||||||||
|
5 | |||||||||||||||||||
|
0 | Colombo, Sri Lanka (clay) | ||||||||||||||||||
|
0 | |||||||||||||||||||
|
5 | Tashkent, Uzbekistan (clay) | ||||||||||||||||||
|
|
2 | ||||||||||||||||||
bye | 2 | |
3 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||||
2 | |
|||||||||||||||||||
Group II in 2017. |
advance to World Group Play-off. |
Group II
Seeds:
|
Remaining nations:
|
Draw
Play-offs 15–17 July |
First Round 4–6 March |
Second Round 15–17 July |
Third Round 16–18 September | |||||||||||||||||
Kaohsiung, Taiwan (hard) | ||||||||||||||||||||
1 | |
4 | ||||||||||||||||||
Mishref, Kuwait (hard) | |
1 | Manila, Philippines (indoor clay) | |||||||||||||||||
|
1 | 1 | |
3 | ||||||||||||||||
|
4 | Pasig, Philippines (indoor clay) | 3 | |
1 | |||||||||||||||
3 | |
5 | ||||||||||||||||||
|
0 | Nonthaburi, Thailand (hard) | ||||||||||||||||||
1 | |
3 | ||||||||||||||||||
Surakarta, Indonesia (hard) | 2 | |
2 | |||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||||
Surakarta, Indonesia (hard) | 4 | |
2 | Nonthaburi, Thailand (hard) | ||||||||||||||||
4 | |
5 | |
0 | ||||||||||||||||
|
0 | Nonthaburi, Thailand (hard) | 2 | |
5 | |||||||||||||||
|
2 | |||||||||||||||||||
2 | |
3 | ||||||||||||||||||
relegated to Group III in 2017. |
to Group I in 2017. |
Group III
Date: 11–16 July
Confirmed teams:
Cambodia Hong Kong Iran Lebanon - [[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Pacific Oceania
Qatar Singapore Syria Turkmenistan
Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Asia/Oceania Zone Group II in 2017.
Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
Group A
[[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Pacific Oceania | RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 8–1 | 16–2 | 108–60 | 1 | ||
1–2 | 3–0 | 2–1 | 2–1 | 6–3 | 13–7 | 107–78 | 2 | ||
[[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Pacific Oceania | 0–3 | 0–3 | 2–1 | 1–2 | 2–7 | 5–14 | 69–102 | 3 | |
0–3 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 2–7 | 4–15 | 59–103 | 4 |
Group B
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 4–0 | 12–0 | 24–1 | 153–79 | 1 | ||
0–3 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–1 | 8–4 | 17–11 | 149–125 | 2 | ||
0–3 | 1–2 | 3–0 | 3–0 | 2–2 | 7–5 | 17–13 | 161–158 | 3 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 2–1 | 1–3 | 2–10 | 7–20 | 111–153 | 4 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 0–4 | 1–11 | 3–23 | 97–156 | 5 |
Play-Offs
Placing | A Team | Score | B Team |
---|---|---|---|
Promotional | 2–1 | ||
Promotional | 2–1 | ||
5th | N/A | — | |
Relegation | [[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Pacific Oceania | 3–0 | |
Relegation | 2–1 |
Group IV
Date: 13–16 July
Location: Amman, Jordan (clay)
Confirmed teams:
Inactive teams:
Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Asia/Oceania Zone Group III in 2017.
Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
|
Group A
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 9–0 | 18–2 | 117–72 | 1 | ||
3–0 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 3–6 | 9–13 | 82–109 | 2 | ||
0–3 | 2–1 | 1–2 | 1–2 | 3–6 | 8–14 | 99–105 | 3 | ||
0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 3–6 | 8–14 | 97–109 | 4 |
Group B
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 4–0 | 12–0 | 24–1 | 149–54 | 1 | ||
0–3 | 3–0 | 2–1 | 2–1 | 3–1 | 7–5 | 15–12 | 132–111 | 2 | ||
0–3 | 0–3 | 2–1 | 2–1 | 2–2 | 4–8 | 8–16 | 88–114 | 3 | ||
0–3 | 1–2 | 1–2 | 3–0 | 1–3 | 5–7 | 11–15 | 100–127 | 4 | ||
0–3 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 0–4 | 2–10 | 6–20 | 74–137 | 5 |
Play-Offs
Placing | A Team | Score | B Team |
---|---|---|---|
Promotional | 3–0 | ||
Promotional | 1–2 | ||
5th–6th | 0–3 | ||
7th–8th | 2–1 | ||
9th | N/A | — |
Europe/Africa Zone
Group I
Draw
Second Round Play-offs 16–18 September / 28–30 October |
First Round Play-offs 16–18 September |
First Round 4–6 March |
Second Round 15–17 July | |||||||||||||||||
1 | |
|||||||||||||||||||
bye | Cluj-Napoca, Romania (indoor hard) | |||||||||||||||||||
bye | 1 | |
4 | |||||||||||||||||
|
Arad, Romania (indoor hard) | |
1 | |||||||||||||||||
|
4 | |||||||||||||||||||
Viana do Castelo, Portugal (clay) | |
1 | ||||||||||||||||||
|
0 | |||||||||||||||||||
|
5 | |||||||||||||||||||
4 | |
|||||||||||||||||||
bye | Kiev, Ukraine (hard) | |||||||||||||||||||
bye | 4 | |
3 | |||||||||||||||||
|
Guimarães, Portugal (indoor hard) | |
2 | |||||||||||||||||
|
1 | |||||||||||||||||||
|
4 | |||||||||||||||||||
Kazan, Russia (indoor hard) | ||||||||||||||||||||
|
5 | |||||||||||||||||||
Båstad, Sweden (clay) | |
0 | Moscow, Russia (hard) | |||||||||||||||||
|
0 | |
4 | |||||||||||||||||
3 | |
5 | 3 | |
1 | |||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||||
Ramat HaSharon, Israel (hard) | 3 | |
||||||||||||||||||
|
1 | |||||||||||||||||||
|
3 | Budapest, Hungary (indoor clay) | ||||||||||||||||||
|
3 | |||||||||||||||||||
|
2 | Budapest, Hungary (clay) | ||||||||||||||||||
|
|
0 | ||||||||||||||||||
bye | 2 | |
3 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||||
2 | |
|||||||||||||||||||
relegated to Group II in 2017. |
advance to World Group Play-off. |
Group II
Draw
Group III Europe
Date: 2–5 March
Location: Tallinn, Estonia (indoor hard)
Format: Round-robin basis. Four pools of four teams (Pools A, B, C and D). The winners of each pool play-off against each other to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2017.
Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 30 November 2015 (shown in parentheses below).
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
Groups:
Group A
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 2–0 | 6–0 | 12–0 | 72–18 | 1 | ||
0–3 | 2–1 | 1–1 | 2–4 | 4–8 | 47–55 | 2 | ||
0–3 | 1–2 | 0–2 | 1–5 | 2–10 | 26–72 | 3 |
Group B
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 8–1 | 17–2 | 108–39 | 1 | ||
1–2 | 3–0 | 3–0 | 2–1 | 7–2 | 14–5 | 100–61 | 2 | ||
0–3 | 0–3 | 2–1 | 1–2 | 2–7 | 5–14 | 58–94 | 3 | ||
0–3 | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 1–8 | 2–17 | 36–108 | 4 |
Group C
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 2–1 | 3–0 | 8–1 | 17–3 | 115–52 | 1 | ||
0–3 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 4–5 | 8–12 | 89–100 | 2 | ||
0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 3–6 | 9–12 | 86–106 | 3 | ||
1–2 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 3–6 | 6–13 | 67–99 | 4 |
Group D
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 9–0 | 18–0 | 109–18 | 1 | ||
0–3 | 3–0 | 3–0 | 2–1 | 6–3 | 12–6 | 75–63 | 2 | ||
0–3 | 0–3 | 3–0 | 1–2 | 3–6 | 6–12 | 62–85 | 3 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–9 | 0–18 | 28–108 | 4 |
Play-Offs
|
|
Group III Africa
Date: 11–16 July
Location: Antananarivo, Madagascar (clay)
Confirmed teams:
Inactive teams:
Format: Round-robin basis. Two pools of five teams (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2017.
Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 | Pot 5 |
---|---|---|---|---|
|
Group A
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3–0 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 4–0 | 11–1 | 22–4 | 148–66 | 1 | ||
0–3 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–1 | 8–4 | 16–10 | 127–105 | 2 | ||
1–2 | 1–2 | 3–0 | 3–0 | 2–2 | 8–4 | 17–8 | 125–105 | 3 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 3–0 | 1–3 | 3–9 | 9–18 | 118–134 | 4 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–4 | 0–12 | 0–24 | 36–144 | 5 |
Group B
RR W–L | Matches W–L | Sets W–L | Games W–L | Standings | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 4–0 | 11–1 | 22–6 | 151–86 | 1 | ||
1–2 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–1 | 9–3 | 21–6 | 150–93 | 2 | ||
0–3 | 1–2 | 3–0 | 2–1 | 2–2 | 6–6 | 14–14 | 127–129 | 3 | ||
0–3 | 0–3 | 0–3 | 2–1 | 1–3 | 2–10 | 5–22 | 90–149 | 4 | ||
0–3 | 0–3 | 1–2 | 1–2 | 0–4 | 2–10 | 6–20 | 82–143 | 5 |
Play-Offs
Placing | A Team | Score | B Team |
---|---|---|---|
Promotional | 2–0 | ||
Promotional | 0–2 | ||
5th–6th | 2–1 | ||
7th–8th | 0–2 | ||
9th–10th | 0–2 |
References
- "Davis Cup votes to use fifth-set tie-breaker beginning in 2016". skysports.com. Retrieved 1 April 2018.
- "Davis Cup - Davis Cup set for fifth set tiebreak in 2016". www.daviscup.com. Retrieved 1 April 2018.
- "Delbonis defeats Karlovic to give Argentina first Davis Cup title". Tennis.com. Retrieved 2016-11-28.
- Brady, James. "Del Potro, Argentina rally for Davis Cup title". SBNation.com. Retrieved 2016-11-28.
- "Croatia v Argentina". daviscup.com.