List of 1904 Summer Olympics medal winners
The 1904 Summer Olympics, officially the Games of the III Olympiad, were an international multi-sport event which was held in 1904 in St. Louis, United States.
Contents | |||
See also References |
Archery
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's double York round |
|||
Men's double American round |
|||
Men's team round |
William Thompson Robert Williams Louis Maxson Galen Spencer |
Charles Woodruff William Clark Charles Hubbard Samuel Duvall |
George Bryant Wallace Bryant Cyrus Edwin Dallin Henry B. Richardson |
Women's double National round |
|||
Women's double Columbia round |
|||
Women's team round |
Matilda Howell Jessie Pollock Laura Woodruff Leonie Taylor |
Emma Cooke Mabel Taylor |
None awarded |
Athletics
Boxing
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Flyweight (47.6 kg / 105 lb) |
George Finnegan |
Miles Burke |
None awarded |
Bantamweight (52.2 kg / 115 lb) |
Oliver Kirk |
George Finnegan |
None awarded |
Featherweight (56.7 kg / 125 lb) |
Oliver Kirk |
Frank Haller |
Frederick Gilmore |
Lightweight (61.2 kg / 135 lb) |
Harry Spanjer |
Russell van Horn |
Peter Sturholdt |
Welterweight (65.8 kg / 145 lb) |
Albert Young |
Harry Spanjer |
Joseph Lydon |
Middleweight (71.7 kg / 158 lb) |
Charles Mayer |
Benjamin Spradley |
None awarded |
Heavyweight (over 71.7 kg/over 158 lb) |
Samuel Berger |
Charles Mayer |
William Michaels |
1Jack Egan originally won the silver medal in the lightweight competition and the bronze medal in the welterweight competition, but he was disqualified in November 1905 when it was discovered that his real name was Frank Joseph Floyd; AAU rules made it illegal to fight under an assumed name.[1]
Cycling
Diving
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Platform |
George Sheldon |
Georg Hoffmann |
Alfred Braunschweiger |
Frank Kehoe | |||
Plunge for distance |
William Dickey |
Edgar Adams |
Leo Goodwin |
Fencing
Football
Gold | Silver | Bronze |
Galt F.C. George Ducker John Fraser John Gourlay Alexander Hall Albert Johnston Robert Lane Ernest Linton Gordon McDonald Frederick Steep Tom Taylor William Twaits Otto Christman Albert Henderson |
Christian Brothers College Charles Bartliff Warren Brittingham Oscar Brockmeyer Alexander Cudmore Charles January John January Thomas January Raymond Lawler Joseph Lydon Louis Menges Peter Ratican |
St. Rose Parish Joseph Brady George Cooke Thomas Cooke Cormic Cosgrove Dierkes Martin Dooling Frank Frost Claude Jameson Henry Jameson Johnson O'Connell Harry Tate |
Golf
Gymnastics
Lacrosse
Gold | Silver | Bronze |
Shamrock Lacrosse Team Élie Blanchard William Brennaugh George Bretz William Burns George Cattanach George Cloutier Sandy Cowan Jack Flett Benjamin Jamieson Hilliard Laidlaw Hilliard Lyle William F. L. Orris Lawrence Pentland |
St. Louis Amateur Athletic Association J. W. Dowling W. R. Gibson Patrick Grogan Philip Hess Tom Hunter Albert Lehman William Murphy William Partridge George Passmore William T. Passmore W. J. Ross Jack Sullivan Albert Venn A. M. Woods |
Mohawk Indians Black Hawk Black Eagle Almighty Voice Flat Iron Spotted Tail Half Moon Lightfoot Snake Eater Red Jacket Night Hawk Man Afraid Soap Rain in Face |
Roque
Rowing
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Single sculls |
|||
Double sculls |
and William Varley (USA) |
and John Hoben (USA) |
and John Wells (USA) |
Coxless pair |
and Joseph Ryan (USA) |
and William Varley (USA) |
and Joseph Buerger (USA) |
Coxless four |
Arthur Stockhoff August Erker George Dietz Albert Nasse |
Frederck Suerig Martin Formanack Charles Aman Michael Begley |
Gus Voerg John Freitag Lou Heim Frank Dummerth |
Eight |
Frederick Cresser Michael Gleason Frank Schell James Flanagan Charles Armstrong Harry Lott Joseph Dempsey John Exley Louis Abell |
Arthur Bailey William Rice George Reiffenstein Phil Boyd George Strange William Wadsworth Don MacKenzie Joseph Wright Thomas Loudon |
none awarded |
Swimming
Tennis
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles |
Beals Wright |
Robert LeRoy |
Alphonzo Bell Edgar Leonard |
Men's doubles |
Beals Wright Edgar Leonard |
Robert LeRoy Alphonzo Bell |
Clarence Gamble Arthur Wear Joseph Wear Allen West |
Tug of war
Gold | Silver | Bronze |
Milwaukee Athletic Club Oscar Olson Sidney Johnson Henry Seiling Conrad Magnusson Patrick Flanagan |
Southwest Turnverein of St. Louis #1 Max Braun William Seiling Orrin Upshaw Charles Rose August Rodenberg |
Southwest Turnverein of St. Louis #2 Charles Haberkorn Frank Kugler Charles Thias Harry Jacobs Oscar Friede |
Water polo
Gold | Silver | Bronze |
David Bratton George Van Cleaf Leo Goodwin Louis Handley David Hesser Joe Ruddy James Steen |
Rex Beach Jerome Steever Edwin Swatek Charles Healy Frank Kehoe David Hammond Bill Tuttle |
John Meyers Manfred Toeppen Gwynne Evans Amedee Reyburn Fred Schreiner Augustus Goessling Bill Orthwein |
Weightlifting
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Two Hand Lift |
Perikles Kakousis |
Oscar Osthoff |
Frank Kugler |
All Around Dumbbell |
Oscar Osthoff |
Frederick Winters |
Frank Kugler |
Wrestling
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Light flyweight 105 lb (47.6 kg) |
Robert Curry |
John Hein |
Gustav Thiefenthaler |
Flyweight 115 lb (52.2 kg) |
George Mehnert |
Gustave Bauer |
William Nelson |
Bantamweight 125 lb (56.7 kg) |
Isidor Niflot |
August Wester |
Louis Strebler |
Featherweight 135 lb (61.2 kg) |
Benjamin Bradshaw |
Theodore McLear |
Charles Clapper |
Lightweight 145 lb (65.8 kg) |
Otto Roehm |
Rudolph Tesing |
Albert Zirkel |
Welterweight 158 lb (71.7 kg) |
Charles Ericksen |
William Beckmann |
Jerry Winholtz |
Heavyweight over 158 lb (71.7 kg) |
Bernhoff Hansen |
Frank Kugler |
Fred Warmbold |
gollark: I do program a lot of the stuff I use myself, but I can write much more useful code if I *can* use, well, crypto libraries and stuff.
gollark: For example: cryptography and maths; lots of graphics stuff; useful stuff I don't want to copy paste into every program; encoding/decoding sometimes.
gollark: Sometimes I don't want to write my own code to handle some complex task.
gollark: There are 85 million "app stores" but none of them have everything or even most things.
gollark: Not really!
See also
References
- General
- "Results and Medalists—1904 Summer". Olympic.org. International Olympic Committee.
- Specific
- Sports Reference November 1905 Egan disqualified
- The IOC results database shows Albertson Van Zo Post as Cuban however he was American.
- The IOC results database shows Charles Tatham as Cuban for individual events and American for the team event. He was American
- The IOC results database shows this team as mixed with athletes from Cuba and the USA, but all athletes are listed as Cuban for their individual event medals, despite the fact that Van Zo Post was American
- The IOC medalist database lists an American team as winning the bronze medal. Like all other teams in the database, the team is not named beyond "United States of America III" (the gold and silver medal teams are I and II, respectively). Unlike the other two teams, however, there are no participants listed in the bronze-medal team. The list of golfers on the USGA team, and the names of the golf associations sponsoring all three teams, can be found in other sources.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.