2010 UEFA European Under-19 Championship elite qualification
2010 UEFA European Under-19 Championship (Elite Round) was the second round of qualifications for the final tournament of 2010 UEFA European Under-19 Championship. The 28 teams that advanced from the qualifying round were distributed into seven groups of four teams each, with each group contested in a round-robin format, with one of the four teams hosting all six group games. The seven group-winning teams automatically qualified for the final tournament in France.
The hosts of the seven one-venue mini-tournament groups are indicated below in italics.
The matches were played between 14 April–31 May 2010.
Tiebreaker rules for qualification groups
Per uefa.com[1] the criteria used to rank two or more teams even on points are:
- Points earned in head-to-head matches
- Goal difference in head-to-head matches
- Goals scored in head-to-head matches
- Goal difference in all group matches
- Goals scored in all group matches
- Drawing of lots
- If head-to-head criteria eliminate one team from a three- or four-way tie, then revert to the first step with the remaining teams.
- If two teams are tied and play against each other in their last group match, then penalty kicks will be used instead of the criteria listed above.
Group 1
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | −10 | 0 |
Scotland | 4 – 0 | |
---|---|---|
McHugh Robinson Armstrong |
Report |
SRC Velika Gorica, Velika Gorica
Referee: Marios Panayi (Cyprus)
Belgium | 2 – 1 | |
---|---|---|
Badibanga Sterckx |
Report | Inman |
Gradski stadion, Vrbovec
Referee: Artur Soares Dias (Portugal)
Montenegro | 0 – 3 | |
---|---|---|
Report | Ozobić Tičinović Maglica |
Referee: Marios Panayi (Cyprus)
Scotland | 0 – 1 | |
---|---|---|
Report | Andrijašević |
Stadion ŠRC Zaprešić, Zaprešić
Referee: Artur Soares Dias (Portugal)
Group 2
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | |
3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | −7 | 0 |
Portugal | 3 – 1 | |
---|---|---|
S. Oliveira N. Oliveira Alex |
Report | Matei |
Portugal | 1 – 1 | |
---|---|---|
Baldé |
Report | Potouridis |
Hungary | 2 – 3 | |
---|---|---|
Kulcsár Skriba |
Report | Agra Alex N. Oliveira |
Referee: Sergei Karasev (Russia)
Group 3
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 6 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | −8 | 0 |
England | 1 – 0 | |
---|---|---|
Parrett |
Report |
Referee: Liran Liany (Israel)
Ukraine | 4 – 1 | |
---|---|---|
Chaykovskiy Zubko Sydorchuk |
Report | Pandža |
Borex Stadium, Borodianka
Referee: Lorenc Jemini (Albania)
England | 4 – 0 | |
---|---|---|
Noble Phillips Bostock Delfouneso |
Report |
Ukraine | 0 – 1 | |
---|---|---|
Report | Clifford |
Lobanovsky Dynamo Stadium, Kiev
Referee: David Fernández Borbalán (Spain)
Ukraine | 1 – 1 | |
---|---|---|
Zubko |
Report | Parrett |
Lobanovsky Dynamo Stadium, Kiev
Referee: David Fernández Borbalán (Spain)
Republic of Ireland | 1 – 0 | |
---|---|---|
Clifford |
Report |
Obolon Stadium, Kiev
Referee: Liran Liany (Israel)
Group 4
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 7 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | |
3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | −1 | 2 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | −6 | 1 |
Turkey | 2 – 0 | |
---|---|---|
Çolak |
Report |
Referee: Antony Gautier (France)
Norway | 1 – 1 | |
---|---|---|
Lehne Olsen |
Report | Hasanov |
Referee: Alexandre Kostadinov (Bulgaria)
Spain | 3 – 2 | |
---|---|---|
Keko Thiago Romeu |
Report | Uysal Demir |
Referee: Antony Gautier (France)
Group 5
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
3 | 1 | 2 | 0 | 8 | 6 | +2 | 5 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 8 | −3 | 1 |
Italy | 2 – 0 | |
---|---|---|
Destro Borini |
Report |
Spartak Stadium, Shchyolkovo
Referee: Domagoj Vučkov (Croatia)
Italy | 3 – 2 | |
---|---|---|
Destro Tremolada |
Report | Norwood C. McLaughlin |
Spartak Stadium, Shchyolkovo
Referee: Istvan Kovacs (Romania)
Czech Republic | 3 – 3 | |
---|---|---|
Krejčí Skalák Kadlec |
Report | Gatagov Kokorin Koutny |
Northern Ireland | 1 – 3 | |
---|---|---|
Gray |
Report | Krejčí Fantiš Kadeřábek |
Spartak Stadium, Shchyolkovo
Referee: Istvan Kovacs (Romania)
Group 6
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | −1 | 3 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | −4 | 3 |
Netherlands | 0 – 0 | |
---|---|---|
Report |
Germany | 4 – 1 | |
---|---|---|
Tosun Alvarez |
Report | Kucharczyk |
Netherlands | 2 – 0 | |
---|---|---|
Castaignos |
Report |
Bakenbos, Tegelen
Referee: Lee Probert (England)
Germany | 0 – 3 | |
---|---|---|
Report | Cabral Van Haaren |
Referee: Lee Probert (England)
Group 7
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 6 | +2 | 6 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 7 | −1 | 3 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 3 |
Serbia | 3 – 2 | |
---|---|---|
Aleksić Đuričić Šćepović |
Report | Jørgensen Kadrii |
Referee: Bobby Madden (Scotland)
Switzerland | 3 – 2 | |
---|---|---|
Sauthier Zuber Xhaka |
Report | Weimann Djuricin |
Sportzentrum Schwaz, Schwaz
Referee: Daniele Orsato (Italy)
Denmark | 1 – 0 | |
---|---|---|
Jørgensen |
Report |
Referee: Sergey Tsinkevich (Belarus)
Serbia | 0 – 2 | |
---|---|---|
Report | Klem Knasmüllner |
Sportzentrum Schwaz, Schwaz
Referee: Bobby Madden (Scotland)
Switzerland | 2 – 4 | |
---|---|---|
Mehmedi Lang |
Report | Ljajić Đuričić Aleksić |
Sportzentrum Schwaz, Schwaz
Referee: Daniele Orsato (Italy)
Austria | 4 – 3 | |
---|---|---|
Holzhauser Knasmüllner Djuricin |
Report | Larsen Jørgensen |
Referee: Sergey Tsinkevich (Belarus)
Qualified nations
Country | Qualified as | Previous appearances in tournament1 |
---|---|---|
Hosts | 4 (2003, 2005, 2007, 2009) | |
Group 1 winner | 0 (debut) | |
Group 2 winner | 3 (2003, 2006, 2007) | |
Group 3 winner | 4 (2002, 2003, 2005, 2008) | |
Group 4 winner | 6 (2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009) | |
Group 5 winner | 3 (2003, 2004, 2008) | |
Group 6 winner | 0 (debut) | |
Group 7 winner | 3 (2003, 2006, 2007) |
- 1 Only counted appearances for under-19 era (bold indicates champion for that year, while italic indicates hosts)
gollark: Can you universally go out?
gollark: Can you religiously go out?
gollark: Can you bismuth-ly go out?
gollark: Can you chemically go out?
gollark: Can you fervently go out?
External links
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.