2004 UEFA European Under-19 Championship first qualifying round
This article features the 2004 UEFA European Under-19 Championship first qualifying round. 25 teams (12 group winners, 12 group runners-up and the third placed team that performed best against the numbers 1 and 2 of its group) qualified for the second qualifying round.
Byes
The following teams received a bye for this round:
Czech Republic Spain Slovakia Switzerland (main tournament host)
Group 1
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 6 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 | 1 |
All matches were played in Northern Ireland. This group brought forth the best third placed team. Hungary performed best against group winners and runners-up Slovenia and Romania, achieving 3 points and a goal difference of +2 (4-2).
Romania |
0–2 | ||
Northern Ireland |
0–0 | ||
Romania |
2–0 | ||
Slovenia |
3–1 | ||
Northern Ireland |
1–2 | ||
Hungary |
4–0 |
Group 2
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 8 | −2 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | −6 | 0 |
All matches were played in Poland.
Poland |
3–0 | ||
Norway |
4–1 | ||
Poland |
1–0 | ||
Latvia |
2–3 | ||
Norway |
0–1 | ||
Cyprus |
2–4 |
Group 3
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 13 | −12 | 0 |
All matches were played in Estonia.
Belgium |
3–0 | ||
Italy |
2–0 | ||
Belgium |
3–0 | ||
Georgia |
0–1 | ||
Italy |
1–3 | ||
Estonia |
1–8 |
Group 4
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 17 | 4 | +13 | 7 | |
3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 3 | +7 | 7 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 15 | −10 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | −10 | 0 |
All matches were played in Germany.
Denmark |
5–1 | ||
Germany |
6–1 | ||
Denmark |
3–0 | ||
Malta |
1–9 | ||
Germany |
2–2 | ||
Luxembourg |
1–3 |
Group 5
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 6 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | −2 | 1 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 9 | −7 | 1 |
All matches were played in Croatia.
Croatia |
1–0 | ||
Finland |
5–1 | ||
Albania |
0–1 | ||
Croatia |
3–0 | ||
Finland |
1–3 | ||
Azerbaijan |
1–1 |
Group 6
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 3 | +10 | 7 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 2 | +6 | 4 | |
3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 18 | −16 | 1 |
All matches were played in San Marino.
Republic of Ireland |
1–1 | ||
Lithuania |
1–1 | ||
Lithuania |
1–0 | ||
San Marino |
1–10 | ||
Republic of Ireland |
2–1 | ||
Bulgaria |
7–0 |
Group 7
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | |
3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 | |
3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 |
All matches were played in Belarus.
Portugal |
2–1 | ||
Greece |
0–0 | ||
Portugal |
1–1 | ||
Wales |
2–1 | ||
Greece |
1–1 | ||
Belarus |
3–0 |
Group 8
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 9 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 1 | +8 | 6 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 9 | −6 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | −9 | 0 |
All matches were played in Russia.
England |
2–0 | ||
Russia |
3–0 | ||
England |
4–0 | ||
Liechtenstein |
0–6 | ||
Russia |
0–1 | ||
Andorra |
1–3 |
Group 9
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 1 | 2 | 0 | 12 | 6 | +6 | 5 | |
3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 | 5 | |
3 | 1 | 2 | 0 | 13 | 6 | +7 | 5 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 17 | −14 | 0 |
All matches were played in Sweden.
Austria |
2–2 | ||
Serbia and Montenegro |
1–0 | ||
Austria |
7–1 | ||
Sweden |
2–2 | ||
Serbia and Montenegro |
3–3 | ||
Kazakhstan |
2–9 |
Group 10
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | +2 | 5 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | |
3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | −1 | 2 |
All matches were played in Moldova.
Israel |
1–1 | ||
Netherlands |
1–1 | ||
Israel |
2–1 | ||
Moldova |
0–0 | ||
Netherlands |
2–0 | ||
Iceland |
3–2 |
Group 11
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | |
3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 9 | −5 | 0 |
All matches were played in Ukraine.
Ukraine |
0–1 | ||
France |
1–0 | ||
Armenia |
0–0 | ||
Ukraine |
4–3 | ||
France |
1–2 | ||
Bosnia and Herzegovina |
1–4 |
Group 12
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 7 | |
3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | |
3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | −11 | 0 |
All matches were played in Scotland.
Scotland |
3–1 | ||
Macedonia |
1–3 | ||
Scotland |
1–1 | ||
Faroe Islands |
0–4 | ||
Macedonia |
0–2 | ||
Turkey |
5–0 |