2011 Copa Sudamericana preliminary stages
The preliminary stages of the 2011 Copa Bridgestone Sudamericana de Clubes consisted of two stages:[1]
- First Stage (first legs: August 2–4, 9, 18; second legs: August 11, 16–18, 23, 25)
- Second Stage, divided into three sections:
- Argentina (first legs: August 30 – September 1; second legs: September 6–8)
- Brazil (first legs: August 10–11; second legs: August 23–25)
- Rest of South America (first legs: August 30, September 1, 8, 13, 15; second legs: September 14, 20–22)
Format
The draw was made in Buenos Aires on June 28, 2011.[2] Sixteen teams (all from rest of South America) competed in the First Stage, where they were drawn into eight ties. The eight winners of the First Stage joined another twenty-two teams (six from Argentina, eight from Brazil, eight from rest of South America) to compete in the Second Stage, where they were drawn into fifteen ties.[3]
Teams played in two-legged ties on a home-away basis. Each team earned 3 points for a win, 1 point for a draw, and 0 points for a loss. The following criteria was used for breaking ties on points:
- Goal difference
- Away goals
- Penalty shootout (no extra time is played)
The fifteen winners of the Second Stage advanced to the round of 16 to join the defending champion Independiente.
First stage
Team 1 played the second leg at home.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Nacional |
1–0 | 0–0 | 1–0 | |
Santa Fe |
3–1 | 1–1 | 2–0 | |
Fénix |
0–1 | 0–1 | 0–0 | |
Deportivo Anzoátegui |
2–1 | 0–1 | 2–0 | |
The Strongest |
2–3 | 0–2 | 2–1 | |
Juan Aurich |
1–4 | 0–2 | 1–2 | |
Universidad Católica |
4–1 | 1–1 | 3–0 | |
LDU Quito |
2–1 | 1–1 | 1–0 |
Match A
San José | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Nacional won on points 4–1.
Match B
Universidad César Vallejo | 1–1 | |
---|---|---|
Leguizamón |
Report | Rodas |
Santa Fe won on points 4–1.
Match C
Universidad de Chile | 1–0 | |
---|---|---|
E. Vargas |
Report |
Fénix | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Universidad de Chile won on points 4–1.
Match D
Deportivo Anzoátegui | 2–0 | |
---|---|---|
Hernández Checa |
Report |
Tied on points 3–3, Deportivo Anzoátegui won on goal difference.
Match E
Olimpia | 2–0 | |
---|---|---|
Cáceres Romero |
Report |
The Strongest | 2–1 | |
---|---|---|
Chumacero Escobar |
Report | Romero |
Tied on points 3–3, Olimpia won on goal difference.
Match F
La Equidad | 2–0 | |
---|---|---|
Mosquera Núñez |
Report |
Juan Aurich | 1–2 | |
---|---|---|
Montes |
Report | Guazá Núñez |
La Equidad won on points 6–0.
Match G
Bella Vista | 1–1 | |
---|---|---|
Nicolini |
Report | Calandria |
Universidad Católica | 3–0 | |
---|---|---|
Carignano Mier |
Report |
Universidad Católica won on points 4–1.
Match H
Yaracuyanos | 1–1 | |
---|---|---|
Chalar |
Report | Barcos |
LDU Quito | 1–0 | |
---|---|---|
Vera |
Report |
LDU Quito won on points 4–1.
Second stage
Team 1 played the second leg at home.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Vélez Sársfield |
4–0 | 0–0 | 4–0 | |
Nacional |
0–3 | 0–1 | 0–2 | |
Palmeiras |
3–3 (a) | 0–2 | 3–1 | |
Libertad |
2–0 | 1–0 | 1–0 | |
Universitario |
4–1 | 2–1 | 2–0 | |
Estudiantes |
1–2 | 0–2 | 1–0 | |
Deportivo Cali |
2–2 (5–6 p) | 1–1 | 1–1 | |
Botafogo |
3–1 | 2–1 | 1–0 | |
Emelec |
2–4 | 1–2 | 1–2 | |
Godoy Cruz |
2–2 (a) | 2–2 | 0–0 | |
Trujillanos |
1–5 | 1–4 | 0–1 | |
São Paulo |
4–2 | 1–2 | 3–0 | |
Aurora |
6–3 | 1–1 | 5–2 | |
Atlético Paranaense |
0–2 | 0–1 | 0–1 | |
Iquique |
1–2 | 1–2 | 0–0 |
Match O1
Argentinos Juniors | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Vélez Sársfield | 4–0 | |
---|---|---|
Franco Fernández Martínez Canteros |
Report |
Vélez Sársfield won on points 4–1.
Match O2
Universidad de Chile | 1–0 | |
---|---|---|
E. Vargas |
Report |
Nacional | 0–2 | |
---|---|---|
Report | E. Vargas Rodríguez |
Note: The second leg was suspended at the start of the second half by the referee after a projectile hit a linesman.[4]
Universidad de Chile won on points 6–0.
Match O3
Vasco da Gama | 2–0 | |
---|---|---|
Diego Souza Élton |
Report |
Palmeiras | 3–1 | |
---|---|---|
Luan Kléber Marcos Assunção |
Report | Jumar |
Tied on points 3–3, Vasco da Gama won on away goals.
Match O4
La Equidad | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Ramírez |
Libertad | 1–0 | |
---|---|---|
Canuto |
Report |
Libertad won on points 6–0.
Match O6
Deportivo Anzoátegui | 1–2 | |
---|---|---|
Maita |
Report | Ampuero Fano |
Universitario | 2–0 | |
---|---|---|
Ruidíaz Vitti |
Report |
Universitario won on points 6–0.
Match O7
Arsenal | 2–0 | |
---|---|---|
Leguizamón Burdisso |
Report |
Estudiantes | 1–0 | |
---|---|---|
Sánchez |
Report |
Tied on points 3–3, Arsenal won on goal difference.
Match O8
Santa Fe | 1–1 | |
---|---|---|
Pérez |
Report | Belalcázar |
Deportivo Cali | 1–1 | |
---|---|---|
Roa |
Report | Rey |
Penalties | ||
Pérez Martínez Amaya Belalcázar Fernández Burbano |
5–6 |
Tied on points 2–2, Santa Fe won on penalties.
Match O9
Atlético Mineiro | 1–2 | |
---|---|---|
Richarlyson |
Report | Herrera Maicosuel |
Botafogo | 1–0 | |
---|---|---|
Herrera |
Report |
Botafogo won on points 6–0.
Match O10
Note: The second leg was abandoned after 81 minutes by the referee due to objects thrown onto the field.[5]
Olimpia won on points 6–0.
Match O11
Lanús | 2–2 | |
---|---|---|
González Neira |
Report | Rojas Navarro |
Godoy Cruz | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Tied on points 2–2, Godoy Cruz won on away goals.
Match O12
LDU Quito | 4–1 | |
---|---|---|
Barcos González |
Report | Falcón |
Trujillanos | 0–1 | |
---|---|---|
Report | L. Bolaños |
LDU Quito won on points 6–0.
Match O13
Tied on points 3–3, São Paulo won on goal difference.
Match O14
Aurora | 5–2 | |
---|---|---|
Reynoso Peña Sanjurjo Andaveris Cardozo |
Report | Rodrigo Teixeira |
Aurora won on points 4–1.
Match O15
Flamengo | 1–0 | |
---|---|---|
Ronaldinho |
Report |
Atlético Paranaense | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Ronaldinho |
Flamengo won on points 6–0.
Match O16
Universidad Católica | 2–1 | |
---|---|---|
Mirosevic Andía |
Report | Ríos |
Iquique | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Universidad Católica won on points 4–1.
References
- Copa Bridgestone Sudamericana 2011 – Programa de Partidos – 1a. y 2a. Fase Archived 2011-07-25 at the Wayback Machine
- Fue sorteada la Copa Sudamericana
- Copa Bridgestone Sudamericana Reglamento 2011 Archived 2011-10-05 at the Wayback Machine (in Spanish)
- Nacional (U) vs Universidad de Chile: suspendido por agresión a un línea
- Olimpia va firme a los octavos (1-2)
External links
- Official webpage (in Spanish)