2016 Copa Libertadores second stage
The 2016 Copa Libertadores second stage was played from 16 February to 21 April 2016.[1] A total of 32 teams competed in the second stage to decide the 16 places in the final stages of the 2016 Copa Libertadores.[2]
Draw
The draw of the tournament was held on 22 December 2015, 20:30 PYST (UTC−3), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[3][4][5]
Starting from this season, teams were seeded by the newly established CONMEBOL ranking of the Copa Libertadores (except for teams from Mexico which were not ranked and thus seeded last in all draws),[6][7] taking into account of the following three factors:[8]
- Performance in the last 10 years, taking into account Copa Libertadores results in the period 2006–2015
- Historical coefficient, taking into account Copa Libertadores results in the period 1960–2005
- Local tournament champion, with bonus points awarded to domestic league champions of the last 10 years
For the second stage, the 32 teams were drawn into eight groups of four containing a team from each of the four pots. The defending champions (River Plate) were automatically placed first in Pot 1 and allocated to Group 1 for the draw. The remaining teams were seeded based on their CONMEBOL ranking (shown in parentheses).[7] Teams from the same association in Pots 1, 2 and 3 could not be drawn into the same group. Teams from Mexico were allocated to Pot 4, together with the winners of the first stage, whose identity was not known at the time of the draw, and they could be drawn into the same group with another team from the same association.[9]
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
|
The six winners of the first stage which joined the 26 direct entrants were as follows:
Format
In the second stage, each group was played on a home-and-away round-robin basis. The teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, and 0 points for a loss). If tied on points, the following criteria would be used to determine the ranking: 1. Goal difference; 2. Goals scored; 3. Away goals scored; 4. Drawing of lots (Regulations Article 5.1).[2] The winners and runners-up of each group advanced to the round of 16.
Groups
The fixture list was determined by the draw as follows:[9]
- Round 1: Team 3 vs. Team 1, Team 4 vs. Team 2
- Round 2: Team 1 vs. Team 4, Team 2 vs. Team 3
- Round 3: Team 2 vs. Team 1, Team 3 vs. Team 4
- Round 4: Team 1 vs. Team 2, Team 4 vs. Team 3
- Round 5: Team 4 vs. Team 1, Team 3 vs. Team 2
- Round 6: Team 1 vs. Team 3, Team 2 vs. Team 4
The matches were played on 16–18, 23–25 February, 1–3, 8–10, 15–17 March, 5–7, 12–14 and 19–21 April 2016.[10]
Group 1
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | RIV | SAO | STR | TRU | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 3 | 2 | 1 | 17 | 7 | +10 | 11 | Final stages | — | 1–1 | 6–0 | 4–3 | ||
2 | 6 | 2 | 3 | 1 | 11 | 5 | +6 | 9 | 2–1 | — | 0–1 | 6–0 | |||
3 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 11 | −5 | 8 | 1–1 | 1–1 | — | 2–1 | |||
4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 18 | −11 | 4 | 0–4 | 1–1 | 2–1 | — |
São Paulo | 0–1 | |
---|---|---|
Report | M. Alonso |
Trujillanos | 0–4 | |
---|---|---|
Report | Pisculichi Lucho I. Alonso |
The Strongest | 2–1 | |
---|---|---|
Escobar E. Cristaldo |
Report | J. Cabezas |
River Plate | 1–1 | |
---|---|---|
Thiago Mendes |
Report | Ganso |
The Strongest | 1–1 | |
---|---|---|
Chumacero |
Report | Mora |
River Plate | 6–0 | |
---|---|---|
D'Alessandro I. Fernández Mayada Mammana Alario |
Report |
Trujillanos | 2–1 | |
---|---|---|
C. Sosa Cova |
Report | M. Alonso |
São Paulo | 2–1 | |
---|---|---|
Calleri |
Report | I. Alonso |
River Plate | 4–3 | |
---|---|---|
D'Alessandro Mayada Alario |
Report | Cova F. González J. Cabezas |
The Strongest | 1–1 | |
---|---|---|
E. Cristaldo |
Report | Calleri |
Group 2
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | RCE | NAC | PAL | RPM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 3 | 2 | 1 | 13 | 8 | +5 | 11 | Final stages | — | 1–1 | 3–3 | 4–1 | ||
2 | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 6 | 0 | 9 | 0–2 | — | 1–0 | 0–0 | |||
3 | 6 | 2 | 2 | 2 | 12 | 8 | +4 | 8 | 2–0 | 1–2 | — | 4–0 | |||
4 | 6 | 0 | 3 | 3 | 6 | 15 | −9 | 3 | 1–3 | 2–2 | 2–2 | — |
River Plate | 2–2 | |
---|---|---|
Santos Montelongo |
Report | Jean Gabriel Jesus |
Rosario Central | 1–1 | |
---|---|---|
Larrondo |
Report | N. López |
Palmeiras | 2–0 | |
---|---|---|
J. Cristaldo Allione |
Report |
Rosario Central | 4–1 | |
---|---|---|
Ruben G. Herrera |
Report | Santos |
Palmeiras | 1–2 | |
---|---|---|
Gabriel Jesus |
Report | N. López Barcia |
River Plate | 1–3 | |
---|---|---|
Santos |
Report | Donatti Aguirre Cervi |
Rosario Central | 3–3 | |
---|---|---|
Donatti Cervi Ruben |
Report | Gabriel Jesus Barrios |
Nacional | 0–2 | |
---|---|---|
Report | Donatti G. Herrera |
Palmeiras | 4–0 | |
---|---|---|
Egídio Allione Alecsandro |
Report |
Group 3
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | BOC | RAC | BOL | CAL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 4 | +7 | 12 | Final stages | — | 0–0 | 3–1 | 6–2 | ||
2 | 6 | 2 | 3 | 1 | 11 | 7 | +4 | 9 | 0–1 | — | 4−1 | 4–2 | |||
3 | 6 | 1 | 3 | 2 | 10 | 10 | 0 | 6 | 1–1 | 1–1 | — | 5–0 | |||
4 | 6 | 0 | 3 | 3 | 7 | 18 | −11 | 3 | 0−0 | 2–2 | 1–1 | — |
Racing | 4–1 | |
---|---|---|
López R. Martínez De Paul Acuña |
Report | Arce |
Boca Juniors | 0–0 | |
---|---|---|
Report |
Bolívar | 5–0 | |
---|---|---|
Arce Capdevila R. Cardozo |
Report |
Bolívar | 1–1 | |
---|---|---|
Saavedra |
Report | Carrizo |
Racing | 4–2 | |
---|---|---|
Grimi López O. Romero R. Martínez |
Report | Roa A. Pérez |
Racing | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Lodeiro |
Deportivo Cali | 1–1 | |
---|---|---|
Lozano |
Report | Cellerino |
Boca Juniors | 6–2 | |
---|---|---|
Fabra Tévez Chávez Jara Palacios |
Report | Casierra |
Bolívar | 1–1 | |
---|---|---|
Cellerino |
Report | R. Martínez |
Group 4
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ATL | HUR | PEN | CRI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 0 | +12 | 16 | Final stages | — | 0–0 | 2–0 | 3–0 | ||
2 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 | 8 | 0–2 | — | 0–0 | 4–2 | |||
3 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 11 | −6 | 5 | 0–4 | 0–1 | — | 4–3 | |||
4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 9 | 15 | −6 | 4 | 0–1 | 3–2 | 1–1 | — |
Sporting Cristal | 1–1 | |
---|---|---|
Rodríguez |
Report | Aguiar |
Huracán | 0–2 | |
---|---|---|
Report | Moreno Berrío |
Atlético Nacional | 3–0 | |
---|---|---|
Sánchez Copete Moreno |
Report |
Peñarol | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Romero Gamarra |
Atlético Nacional | 2–0 | |
---|---|---|
Bocanegra Moreno |
Report |
Huracán | 4–2 | |
---|---|---|
Ábila Romero Gamarra Miralles |
Report | S. Silva Calcaterra |
Sporting Cristal | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Ibarbo |
Peñarol | 4–3 | |
---|---|---|
Aguiar Novick Albarracín |
Report | Rodríguez I. Ávila |
Group 5
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | CAM | IDV | CCL | MEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 4 | +8 | 13 | Final stages | — | 1−0 | 3−0 | 4–0 | ||
2 | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | 3–2 | — | 1–1 | 2−0 | |||
3 | 6 | 2 | 3 | 1 | 4 | 5 | −1 | 9 | 0–0 | 0–0 | — | 1−0 | |||
4 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 12 | −10 | 0 | 1–2 | 0–1 | 1–2 | — |
Melgar | 1–2 | |
---|---|---|
O. Fernández |
Report | Rafael Carioca Patric |
Atlético Mineiro | 1–0 | |
---|---|---|
Pratto |
Report |
Independiente del Valle | 2–0 | |
---|---|---|
Sornoza Jo. Angulo |
Report |
Independiente del Valle | 3–2 | |
---|---|---|
B. Cabezas Sornoza |
Report | Júnior Urso Pratto |
Group 6
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | TOL | GRE | SLA | LDU | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 13 | Final stages | — | 2–0 | 2–1 | 2–1 | ||
2 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 11 | 1–0 | — | 1–1 | 4–0 | |||
3 | 6 | 0 | 4 | 2 | 5 | 8 | −3 | 4 | 1–1 | 1–1 | — | 1–1 | |||
4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 12 | −5 | 4 | 1–2 | 2–3 | 2–0 | — |
LDU Quito | 2–0 | |
---|---|---|
Morales |
Report |
Grêmio | 4–0 | |
---|---|---|
Maicon Bolaños Henrique Almeida Everton |
Report |
Grêmio | 1–1 | |
---|---|---|
Fred |
Report | Cauteruccio |
Toluca | 2–1 | |
---|---|---|
Uribe |
Report | Blandi |
San Lorenzo | 1–1 | |
---|---|---|
E. Ávila |
Report | Cevallos |
Group 7
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | PUM | TAC | OLI | EME | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 5 | 0 | 1 | 17 | 8 | +9 | 15 | Final stages | — | 4–1 | 4–1 | 4–2 | ||
2 | 6 | 3 | 0 | 3 | 6 | 11 | −5 | 9 | 2–0 | — | 2–1 | 1–0 | |||
3 | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 12 | 0 | 7 | 0–2 | 4–0 | — | 4–2 | |||
4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 10 | 14 | −4 | 4 | 2–3 | 2–0 | 2–2 | — |
Deportivo Táchira | 2–1 | |
---|---|---|
Mosquera Pérez Greco |
Report | Núñez |
Emelec | 2–0 | |
---|---|---|
Em. Herrera Stracqualursi |
Report |
Emelec | 2–2 | |
---|---|---|
Giménez |
Report | Paniagua B. Riveros |
Deportivo Táchira | 2–0 | |
---|---|---|
S. Herrera Cermeño |
Report |
Olimpia | 4–2 | |
---|---|---|
C. Riveros A. Silva Bareiro Caballero |
Report | Guanca P. Quiñónez |
Deportivo Táchira | 1–0 | |
---|---|---|
Ángel |
Report |
UNAM | 4–1 | |
---|---|---|
Alcoba Britos Ed. Herrera I. Sosa |
Report | C. Riveros |
Group 8
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | COR | CER | ISF | COB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 4 | +9 | 13 | Final stages | — | 2–0 | 1–0 | 6–0 | ||
2 | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 7 | −1 | 10 | 3–2 | — | 1–0 | 2–1 | |||
3 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | +2 | 8 | 1–1 | 0–0 | — | 3–0 | |||
4 | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 14 | −10 | 3 | 0–1 | 2–0 | 1–2 | — |
Cobresal | 0–1 | |
---|---|---|
Report | Escalona |
Corinthians | 1–0 | |
---|---|---|
Guilherme |
Report |
Cerro Porteño | 3–2 | |
---|---|---|
Beltrán Díaz |
Report | André Giovanni Augusto |
Corinthians | 2–0 | |
---|---|---|
Lucca Mareco |
Report |
Santa Fe | 1–1 | |
---|---|---|
Otero |
Report | Elias |
Cobresal | 2–0 | |
---|---|---|
Maldonado Jerez |
Report |
Corinthians | 6–0 | |
---|---|---|
Marlone A. Romero Guilherme Arana Elias |
Report |
Cerro Porteño | 1–0 | |
---|---|---|
J. Alonso |
Report |
References
- "Bridgestone Libertadores: fechas y horarios definidos" (in Spanish). CONMEBOL.com. 5 January 2016.
- "Copa Bridgestone Libertadores 2016 – Reglamento" (PDF) (in Spanish). CONMEBOL.com.
- "El 22 de diciembre se realizará el sorteo de la Copa Libertadores" (in Spanish). CONMEBOL.com. 25 September 2015.
- "Sorteo de la Copa Bridgestone Libertadores: se acerca la gran cita". CONMEBOL.com. 18 December 2015.
- "La Copa Bridgestone Libertadores toma forma tras un emocionante sorteo" (in Spanish). CONMEBOL.com. 21 December 2015.
- "Importantes decisiones del Comité Ejecutivo" (in Spanish). CONMEBOL.com. 26 November 2015. Retrieved 18 December 2015.
la utilización del Ranking de Clubes para establecer los cabezas de serie de cada grupo así como también los demás equipos que integrarán las distintas líneas para el sorteo
- "Se lanza el Ranking CONMEBOL de Copa Libertadores" (in Spanish). CONMEBOL.com. 21 December 2015. Retrieved 21 December 2015.
- "Conmebol Ranking of the Copa Libertadores". CONMEBOL.com.
- "Pautas y formato de sorteo Copa Bridgestone Libertadores 2016" (in Spanish). CONMEBOL.com. 21 December 2015. Retrieved 21 December 2015.
- "Fixture Copa Bridgestone Libertadores" (PDF). CONMEBOL.com.
External links
- Copa Bridgestone Libertadores (in Spanish)
- Copa Libertadores 2016, CONMEBOL.com (in Spanish)