South Korea at the 2004 Summer Paralympics
South Korea competed at the 2004 Summer Paralympics in Athens, Greece. The team included 82 athletes, 72 men and 10 women.[1] Competitors from Korea won 28 medals, including 11 gold, 11 silver and 6 bronze to finish 16th in the medal table.[2]
South Korea at the 2004 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | KOR |
NPC | Korean Paralympic Committee |
Website | www |
in Athens | |
Competitors | 80 in 12 sports |
Medals Ranked 16th |
|
Summer Paralympics appearances | |
Medallists
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Young Joo Jung Hak Young Lee Hong Gu Lee | Archery | Men's team open | |
Suk Man Hong | Athletics | Men's 100m T53 | |
Suk Man Hong | Athletics | Men's 200m T53 | |
Myung Hoon An Seong Hyeon Park | Boccia | Mixed pairs BC3 | |
Jong Chul Park | Powerlifting | Men's 90 kg | |
Myung Sook Her | Shooting | Women's sport rifle 3x20 SH1 | |
Young Gun Kim | Table tennis | Men's singles class 3 | |
Byoung Young Kim | Table tennis | Men's singles class 5 | |
Seong Hoon Kang Gong Yong Kim Kyung Mook Kim Hae Gon Lee | Table tennis | Men's teams class 1-2 | |
Young Gun Kim Heung Sik Yang Jae Kwan Cho | Table tennis | Men's teams class 3 | |
Kyoung Sik Choi Tae Hyung Um Park Jun-young | Table tennis | Men's teams class 4 | |
Young Joo Jung | Archery | Men's individual W2 | |
Suk Man Hong | Athletics | Men's 400m T53 | |
Keum Jong Jung | Powerlifting | Men's 60 kg | |
Myung Sook Her | Shooting | Women's air rifle standing SH1 | |
Im Yeon Kim | Shooting | Women's sport rifle 3x20 SH1 | |
Jae Yong Sim | Shooting | Mixed air rifle prone SH1 | |
Gyoung You Ho | Shooting | Mixed air rifle prone SH2 | |
Hae Gon Lee | Table tennis | Men's singles class 1 | |
Gong Yong Kim | Table tennis | Men's singles class 2 | |
Eun Chang Jung | Table tennis | Men's singles class 5 | |
Eun Chang Jung Byoung Young Kim | Table tennis | Men's team class 5 | |
Hong Gu Lee | Archery | Men's individual W2 | |
Tae Sung An | Archery | Men's individual standing | |
Hee Sook Ko Hwa Sook Lee Kyung Hee Lee | Archery | Women's team open | |
Myung Hoon An | Boccia | Mixed individual BC3 | |
Kyung Mook Kim | Table tennis | Men's singles class 2 | |
Kyoung Sik Choi | Table tennis | Men's singles class 4 |
Sports
Archery
Men
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
An Tae Sung | Men's individual standing | 603 | 10 | Bye | W 152-143 |
W 102-76 |
L 92-104 |
W 108-99 |
|
Cho Hyu Kwan | 609 | 5 | Bye | L 142-144 |
Did not advance | ||||
Lee Hak Young | 638 WR | 1 | Bye | L 154-155 |
Did not advance | ||||
Jung Young Joo | Men's individual W2 | 619 | 5 | W 159-137 |
W 161-149 |
W 92-87 |
W 109-95 |
L 95-108 |
|
Lee Hong Gu | 628 | 1 | Bye | W 162-152 |
W 97-92 |
L 95-109 |
W 104-96 |
||
Lee Ouk Soo | 617 | 7 | W 157-146 |
W 146-141 |
L 91-94 |
Did not advance | |||
Jung Young Joo Lee Hak Young Lee Hong Gu |
Men's team open | 1885 WR | 1 | N/A | W 217-213 |
W 236-231 |
W 236-223 |
Women
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
Ko Hee Sook | Women's individual W1/W2 | 601 | 2 | N/A | W 156-99 |
W 98-92 |
L 89-91 |
L 99-90 |
4 |
Lee Hwa Sook | Women's individual standing | 577 | 4 | N/A | W 136-127 |
L 78-88 |
Did not advance | ||
Lee Kyong Hee | 552 | 6 | N/A | L 126-134 |
Did not advance | ||||
Ko Hee Sook Lee Hwa Sook Lee Kyung Hee |
Women's team open | 1730 | 2 | N/A | W 201-198 |
L 194-205 |
W 213-201 |
Athletics
Men's track
Athlete | Class | Event | Heats | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||||
Choi Yong Jin | T36 | 400m | 1:04.45 | 9 | Did not advance | ||||
1500m | N/A | 4:50.98 | 4 | ||||||
T37 | 800m | 2:35.54 | 12 | Did not advance | |||||
Hong Duk Ho | T53 | 100m | 15.95 | 10 | Did not advance | ||||
200m | 28.84 | 19 | Did not advance | ||||||
Hong Suk Man | T53 | 100m | 15.11 PR | 1 Q | N/A | 15.04 PR | |||
200m | 26.48 WR | 1 Q | N/A | 26.31 WR | |||||
400m | N/A | ||||||||
Kang Sung Kook | T37 | 400m | N/A | 1:00.61 | 8 | ||||
800m | 2:22.57 | 8 q | N/A | 2:21.31 | 8 | ||||
1500m | N/A | 5:03.80 | 10 | ||||||
Kim Young Min | T38 | 100m | 13.07 | 10 | Did not advance | ||||
200m | 27.84 | 10 | Did not advance |
Men's field
Athlete | Class | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | |||
Han Do Hyung | F37 | Javelin | 36.71 | - | 7 |
Han Sung Hyun | F11 | Javelin | 22.64 | - | 10 |
Kim Dae Kwan | F36 | Discus | 29.97 | - | 5 |
Shot put | 10.88 | - | 4 | ||
Park Se Ho | F32 | Shot put | 5.97 | - | 6 |
F32/51 | Club throw | 25.67 | 868 | 8 |
Boccia
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opponent | Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
An Myung Hoon | Mixed individual BC3 | L 5-6 | 2 Q | W 11-2 |
L 1-3 |
W 7-4 |
||
W 11-2 | ||||||||
L 2-4 | ||||||||
W 11-1 | ||||||||
Park Seong Hyeon | L 3-6 | 4 | Did not advance | |||||
W 8-4 | ||||||||
L 3-6 | ||||||||
An Myung Hoon Park Seong Hyeon |
Mixed pairs BC3 | W 7-1 | 1 Q | N/A | W 13-0 |
W 4-1 |
||
W 11-2 | ||||||||
W 11-1 |
Football 5-a-side
The men's football 5-a-side team didn't win any medals. They were 6th out of 6 teams.
Players
- Bae Gwang Yong
- Kim Kyoung Ho
- Lee Dae Won
- Lee Heung Joo
- Lee Jin Won
- Lee Ok Hyeong
- Oh Young Kyun
- Park Meong Su
- Yoong Jong Suk
- You Myoung Goo
Tournament
Game | Match | Score | Rank |
1 | South Korea vs. |
0 - 4 | 6 |
2 | South Korea vs. |
0 - 3 | |
3 | South Korea vs. |
0 - 3 | |
4 | South Korea vs. |
1 - 3 | |
5 | South Korea vs. |
1 - 2 | |
5th-6th classification | South Korea vs. |
1 - 3 | 6 |
Goalball
The men's goalball team didn't win any medals. They were 8th out of 8 teams.
Players
- Hong Jang Hyun
- Kim Chul Hwan
- Lee Sun Haeng
- Lee Yoon Bong
- Oh Jeong Hwan
- Won Pong Pil
Tournament
Game | Match | Score | Rank |
1 | South Korea vs. |
8 - 9 | 2 Q |
2 | South Korea vs. |
0 - 10 | |
3 | South Korea vs. |
7 - 5 | |
4 | South Korea vs. |
10 - 5 | |
5 | South Korea vs. |
10 - 5 | |
Quarterfinals | South Korea vs. |
4 - 9 | L |
Semifinals | South Korea vs. |
3 - 5 | L |
7th-8th classification | South Korea vs. |
3 - 8 | 8 |
Judo
Athlete | Event | Preliminary | Quarterfinals | Semifinals | Repechage round 1 |
Repechage round 2 |
Final/ Bronze medal contest |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Lee Jong Dae | Men's 66kg | W 1000-0102H |
L 0010K–0200C |
N/A | W ?-? |
L 0031-0000 |
Did not advance |
Park Jung Min | Men's 90kg | W 1000-0000 |
W 1002-0000S |
L 0000-1010 |
N/A | L 0010C-0011C |
Powerlifting
Men
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Bong Duk Hwan | 75kg | 187.5 | 8 |
Cho Su Nam | 48kg | 125.0 | 10 |
Jung Keum Jong | 60kg | 195.0 | |
Park Jong Chul | 90kg | 240.0 PR | |
Park Kwang Hyuk | 82.5kg | 190.0 | 6 |
Sin Dae Heon | 67.5kg | 157.5 | 7 |
Song Nam Kyou | 52kg | 127.5 | 11 |
Yoon Sang Jin | 56kg | NMR |
Women
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Shin Jung Hee | 44kg | 60.0 | 8 |
Shooting
Men
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Choi Jong In | Men's 10m air pistol SH1 | 554 | 14 | Did not advance | ||
Mixed 50m pistol SH1 | 511 | 17 | Did not advance | |||
Han Tae Ho | Men's 50m rifle three positions | 1123 | 12 | Did not advance | ||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 596 | 22 | Did not advance | |||
Ho Gyoung You | Mixed 10m air rifle prone SH2 | 600 =WR | 1 Q | 105.3 | 705.3 | |
Mixed 10m air rifle standing SH2 | 597 | 8 Q | 103.4 | 700.4 | 7 | |
Jung Jin Owan | Men's 10m air rifle standing SH1 | 588 | 5 Q | 103.8 | 691.8 | 4 |
Men's 50m rifle three positions | 1127 | 9 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 596 | 22 | Did not advance | |||
Lee Hee Jeong | Men's 10m air pistol SH1 | 561 | 6 Q | 96.6 | 657.6 | 5 |
Pyun Moo Jo | Men's 10m air rifle standing SH1 | 588 | 7 Q | 102.7 | 690.7 | 5 |
Men's 50m rifle three positions | 1142 | 4 Q | 99.3 | 1241.3 | 4 | |
Sim Jae Yong | Men's 10m air rifle standing SH1 | 585 | 9 | Did not advance | ||
Men's 50m rifle prone SH1 | 584 | 11 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 600 =WR | 1 Q | 104.3 | 704.3 |
Women
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Bae Young Ee | Women's 10m air pistol SH1 | 360 | 9 | Did not advance | ||
Her Myung Sook | Women's 10m air rifle standing SH1 | 389 | 2 Q | 100.3 | 489.3 | |
Women's 50m rifle three positions SH1 | 564 | 1 Q | 97.6 | 661.6 WR | ||
Kim Im Yeon | Mixed 50m rifle prone SH1 | 584 | 11 | Did not advance | ||
Women's 10m air rifle standing SH1 | 388 | 3 Q | 97.4 | 485.4 | 6 | |
Women's 50m rifle three positions SH1 | 562 | 2 Q | 95.2 | 657.2 | ||
Yoo Eun Joo | Women's 10m air pistol SH1 | 357 | 11 | Did not advance |
Swimming
Men
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Back Min Jun | S5 | 100m freestyle | 1:41.14 | 11 | Did not advance | |
200m freestyle | 3:40.29 | 8 Q | 3:40.91 | 8 | ||
50m butterfly | 51.44 | 9 | Did not advance | |||
SB4 | 100m breaststroke | 1:58.92 | 6 Q | 1:59.73 | 7 | |
Lee Hyung Yong | SB3 | 50m breaststroke | 1:00.91 | 9 | Did not advance | |
SM3 | 150m individual medley | 3:37.66 | 7 Q | 3:33.46 | 6 | |
Lee Sun Wook | S6 | 400m freestyle | 6:31.97 | 15 | Did not advance | |
Park Jong Man | SB4 | 100m breaststroke | 2:01.82 | 9 | Did not advance | |
SM5 | 200m individual medley | DSQ | Did not advance |
Table tennis
Singles
Athlete | Event | Preliminaries | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Cho Jae Kwan | Men's singles 1 | L 2-3 |
W 3-1 |
L 2-3 |
3 | Did not advance | ||||
Choi Kyoung Sik | Men's singles 4 | L 2-3 |
W 3-0 |
W 3-0 |
1 Q | N/A | W 3-0 |
L 0-3 |
W 3-1 |
|
Jung Eun Chang | Men's singles 5 | W 3-0 |
W 3-0 |
W 3-2 |
1 Q | W 3-0 |
W 3-2 |
W 3-0 |
L 2-3 |
|
Kang Seong Hoon | Men's singles 1 | L 0-3 |
W 3-1 |
W 3-0 |
2 Q | N/A | W 3-2 |
L 1-3 |
L 3-2 |
4 |
Kim Byoung Young | Men's singles 5 | W 3-0 |
W 3-0 |
W 3-0 |
1 Q | N/A | W 3-1 |
W 3-0 |
W 3-2 |
|
Kim Gong Yong | Men's singles 2 | W 3-1 |
W 3-0 |
W 3-0 |
1 Q | N/A | W 3-1 |
W 3-1 |
L 1-3 |
|
Kim Kyung Mook | Men's singles 2 | L 0-3 |
W 3-0 |
L 3-0 |
2 Q | N/A | W 3-1 |
L 1-3 |
W 3-1 |
|
Kim Young Gun | Men's singles 3 | W 3-1 |
W 3-1 |
W 3-0 |
1 Q | N/A | W 3-1 |
W 3-0 |
W 3-0 |
|
Lee Cheon Sik | Men's singles 8 | L 1-3 |
L 1-3 |
W 3-1 |
3 | Did not advance | ||||
Lee Hae Gon | Men's singles 1 | W 3–3 |
W 3–0 |
W 3–0 |
1 Q | Bye | W 3–1 |
L 0-3 |
||
Park Jun-young | Men's singles 4 | L 2-3 |
L 1-3 |
L 1-3 |
4 | Did not advance | ||||
Um Tae Hyung | Men's singles 4 | L 2-3 |
L 1-3 |
W 3-2 |
3 | Did not advance | ||||
Yang Heung Sik | Men's singles 3 | L 0-3 |
W 3-2 |
L 2-3 |
3 | Did not advance |
Teams
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Kang Seong Hoon Kim Gong Yong Kim Kyung Mook Lee Hae Gon |
Men's teams 1-2 | W 3-2 |
W 3–0 |
W 3–0 |
1 Q | N/A | W 3-1 |
W 3–1 |
|
Cho Jae Kwan Kim Young Gun Yang Heung Sik |
Men's teams 3 | L 1-3 |
W 3-1 |
W 3-0 |
2 Q | N/A | W 3-1 |
W 3-0 |
|
Choi Kyoung Sik Park Jun-young Um Tae Hyung |
Men's teams 4 | W 3-2 |
W 3-0 |
N/A | 1 Q | N/A | W 3-0 |
W 3-2 |
|
Jung Eun Chang Kim Byoung Young |
Men's teams 5 | W 3-0 |
W 3-0 |
N/A | 1 Q | W 3-1 |
W 3-1 |
L 2-3 |
Wheelchair fencing
Men
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition | Score | Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Park Tae Hoon | Men's épée B | L 1–5 | 3 Q | L 7-15 |
Did not advance | ||||
L 2-5 | |||||||||
W 5-3 | |||||||||
L 3-5 | |||||||||
W 5-2 | |||||||||
Men's sabre B | L 1-5 | 4 Q | L 12-15 |
Did not advance | |||||
L 4-5 | |||||||||
W 5-4 | |||||||||
W 5-2 | |||||||||
W 5-3 |
Wheelchair tennis
Men
Athlete | Class | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Kwak Dong Ju | Open | Men's singles | L 2-6, 1-6 |
Did not advance | ||||
Lee Ha Gel | W 6–0, 6–0 |
L 2-6, 3-6 |
Did not advance | |||||
Kwak Dong Ju Lee Ha Gel |
Men's doubles | N/A | W 6-2, 6-1 |
L 3-6, 1-6 |
Did not advance |
Women
Athlete | Class | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Hong Young Suk | Open | Women's singles | W 6-4, 4-6, 7-6 |
L 3-6, 2-6 |
Did not advance | ||
Hwang Myung Hee | L 2-6, 0-6 |
Did not advance | |||||
Hong Young Suk Hwang Myung Hee |
Women's doubles | N/A | W 6-2, 6-2 |
L 3-2, 2-6 |
Did not advance |
References
- "Participation Numbers Athens 2004 Paralympic Games". International Paralympic Committee. Retrieved 8 June 2011.
- "Medal Standings Athens 2004 Paralympic Games". International Paralympic Committee. Retrieved 8 June 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.