List of wins by Gaseosas Glacial–Selle Italia and its successors
This is a list of victories of the Androni Giocattoli–Sidermec cycling team. The races are categorized according to the UCI Continental Circuits rules.
1996 – Gaseosas Glacial–Selle Italia
1997 – Kross–Selle Italia
1998 – Kross–Selle Italia
1999 – Selle Italia
2000 – Aguardiente Néctar–Selle Italia
- Stage 10 Vuelta al Táchira, Rubén Marín
- Stage 11 Vuelta al Táchira, Jairo Pérez
- Stage 2 Tour de Langkawi, Jamie Drew
- Stage 4 Vuelta Ciclista de Chile, Israel Ochoa
- Tour du Lac Léman, Andris Naudužs
- Stages 1, 2, 3 & 4 Vuelta a Colombia, Andris Naudužs
- Stages 6 & 15 Vuelta a Colombia, Raúl Montaña
- Stages 9 & 14 Vuelta a Colombia, Jairo Pérez
- Stage 13 Vuelta a Colombia, Rubén Marín
- Prologue (ITT) Clásico RCN, Libardo Niño
- Stage 7 Clásico RCN, Elkin Barrera
- Overall Tour du Faso, Mikhaylo Khalilov
- Stages 1 & 4, Dimitri Pavi Degl'Innocenti
- Stages 2, 3, 8, 10 & 11, Mikhaylo Khalilov
- Stage 5, Csaba Szekeres
- Stage 6a, Guido Trombetta
- Stage 7a, Team time trial
Colombia Time Trial Championships, Israel Ochoa
2001 – Selle Italia–Pacific
- Stausee-Rundfahrt Klingnau, Andris Naudužs
- Stage 2 Tour du Maroc, Jhon García
- Stage 14 Giro d'Italia, Carlos Alberto Contreras
Overall Vuelta a Colombia, Hernán Buenahora - Stages 7, 8, 10 & 16, Hernán Buenahora
- Stages 2 & 7 Clásico RCN, José Castelblanco
- Stage 8 Clásico RCN, Fredy González
- Trofeo dello Scalatore III, Fredy González
Australia Time Trial Championships, Kristjan Snorrasson - Overall Perlis Open, Kristjan Snorrasson
- Stages 1 & 2, Kristjan Snorrasson
2002 – Colombia–Selle Italia
- Stage 5 Vuelta al Táchira, Carlos Ibáñez
- Stage 10 Vuelta al Táchira, Fidel Chacón
Overall Tour de Langkawi, Hernán Darío Muñoz - Stage 9, Hernán Darío Muñoz
Colombia Road Race Championships, Jhon García Overall Vuelta a Colombia, José Castelblanco - Stages 5 & 10, José Castelblanco
- Stage 12, Hernán Darío Muñoz
- Stage 14, Jhon García
- Overall Clásico RCN, José Castelblanco
- Stages 2 & 6, Fredy González
- Stage 5, Fidel Chacón
- Stage 8, José Castelblanco
- Stages 2 & 4 Tour of Bulgaria, Andris Naudužs
- Stage 6 Tour of Bulgaria, Mikhaylo Khalilov
- Stage 7 Tour of Bulgaria, Denis Sosnovtchenko
- Overall Tour du Sénégal, Andris Naudužs
- Prologue (ITT) & Stage 5, Fidel Chacón
- Stages 1 & 10, Andris Naudužs
- Stages 2 & 7, Leonardo Scarselli
- Stages 3 & 8, Denis Sosnovtchenko
- Stage 4, Vladimir Lobzov
2003 – Colombia–Selle Italia
Overall Vuelta al Táchira, Hernán Darío Muñoz - Stage 6, Rubén Marín
- Stages 8 & 13, Hernán Darío Muñoz
- Stage 9 Tour de Langkawi, Hernán Darío Muñoz
- Gp Knorr, Raffaele Illiano
- Stage 13 Vuelta a Colombia, Huberlino Mesa
- Overall Clásico RCN, José Castelblanco
- Stage 4, José Rujano
- Stage 7, José Castelblanco
2004 – Colombia–Selle Italia
Overall Vuelta al Táchira, José Rujano - Stages 1, 3 & 14, Marlon Pérez
- Stages 5 & 13, José Rujano
- Stage 8 & 12, Fredy González
Overall Tour de Langkawi, Fredy González - Stage 2, Marlon Pérez
- Stage 9, Rubén Marín
- Grand Prix Bradlo, Raffaele Illiano
- Stage 8 Vuelta a Venezuela, Fredy González
- Overall Tour du Sénégal, Mariano Giallorenzo
- Prologue (ITT), Stages 6 & 8, Raffaele Illiano
- Stages 2, 5 & 7, Denis Sosnovtchenko
2005 – Colombia–Selle Italia
Overall Vuelta al Táchira, José Rujano - Stages 6, 7 & 13, José Rujano
Colombia Time Trial Championships, Iván Parra - Stages 13 & 14 Giro d'Italia, Iván Parra
- Stage 19 Giro d'Italia, José Rujano
Mountains classification in the Giro d'Italia, José Rujano - Stage 2 Vuelta a Colombia, Nilton Ortíz
- Stages 1 & 7 Vuelta a Venezuela, Moreno Di Biase
- Stage 2 Vuelta a Venezuela, Jesús Pérez
- Stages 4 & 10a Vuelta a Venezuela, Marlon Pérez
- Overall Clasico Ciclistico Banfoandes, José Rujano
- Stages 4, 7 & 8, José Rujano
2006 – Selle Italia–Serramenti Diquigiovanni
- Stages 4 & 5 Tour de Langkawi, José Serpa
- Prologue (ITT) Vuelta por un Chile Lider, Edgardo Simón
- Stages 4, 7, 8a & 10, Vuelta por un Chile Lider, Alberto Loddo
- Stage 6 Vuelta por un Chile Lider, José Serpa
- Stage 4 Circuit de la Sarthe, Alberto Loddo
- Stage 5 Circuit de la Sarthe, Alessandro Bertolini
- Stage 7 Vuelta a Colombia, Walter Pedraza
- Stage 12 Vuelta a Colombia, José Serpa
Overall Vuelta a Venezuela, José Serpa - Stage 4, José Serpa
- Coppa Ugo Agostoni, Alessandro Bertolini
- Giro della Romagna, Santo Anzà
2007 – Serramenti PVC Diquigiovanni–Selle Italia
- Stage 1 Vuelta al Táchira, Alberto Loddo
- Stage 5 Vuelta al Táchira, José Serpa
- Stage 10 Vuelta al Táchira, Walter Pedraza
- Stages 1, 4, 5, 6 & 10, Tour de Langkawi, Alberto Loddo
- Stage 8 Tour de Langkawi, José Serpa
- Prologue (ITT) & Stages 4, 5 & 6 Vuelta por un Chile Lider, Edgardo Simón
- Stage 9 Vuelta por un Chile Lider, Walter Pedraza
- Stage 10 Vuelta por un Chile Lider, Anthony Brea
- Stage 1a Settimana Internazionale di Coppi e Bartali, Alessandro Bertolini
- Stage 1 Vuelta a La Rioja, Alberto Loddo
- Stage 2 Vuelta a Asturias, Alberto Loddo
Overall Tour of Qinghai Lake, Gabriele Missaglia - Giro dell'Appennino, Alessandro Bertolini
- Coppa Ugo Agostoni, Alessandro Bertolini
- Trofeo Melinda, Santo Anzà
- Giro del Veneto, Alessandro Bertolini
- Coppa Placci, Alessandro Bertolini
- Stage 6 Vuelta a Venezuela, Emiliano Donadello
2008 – Serramenti PVC Diquigiovanni–Androni Giocattoli
- Stage 4 Tour de San Luis, Carlos José Ochoa
Overall Tour de Langkawi, Ruslan Ivanov - Stage 4, Danilo Hondo
- Stage 6, José Serpa
- Stage 2 Tirreno–Adriatico, Raffaele Illiano
- Stage 2 Settimana Internazionale di Coppi e Bartali, Niklas Axelsson
- Stage 1 Volta ao Alentejo, Jackson Rodríguez
- Stage 11 Giro d'Italia, Alessandro Bertolini
Overall Brixia Tour, Santo Anzà - Stage 4, Santo Anzà
- Gran Premio Industria e Commercio Artigianato Carnaghese, Francesco Ginanni
- Giro dell'Appennino, Alessandro Bertolini
- Tre Valli Varesine, Francesco Ginanni
Overall Vuelta a Venezuela, Carlos José Ochoa - Stage 2, Jackson Rodríguez
- Stage 5, Carlos José Ochoa
- Stage 7, Richard Ochoa
- Stage 9, José Serpa
Overall Clasico Ciclistico Banfoandes, José Serpa - Stage 1, Manuel Belletti
- Stages 6 & 7, José Serpa
2009 – Serramenti PVC Diquigiovanni–Androni Giocattoli
- Stage 1 Tour de San Luis, Mattia Gavazzi
- Stage 4 Tour de San Luis, José Serpa
Overall Tour de Langkawi, José Serpa - Stages 1, 2, 3 & 6, Mattia Gavazzi
- Stage 5, José Serpa
- Stages 3 & 4 Vuelta a Andalucía, Davide Rebellin
- Trofeo Laigueglia, Francesco Ginanni
- Gran Premio dell'Insubria-Lugano, Francesco Ginanni
Overall Vuelta Mexico Telmex, Jackson Rodríguez - Stage 2, Jackson Rodríguez
- Stage 3, Gilberto Simoni
Overall Tirreno–Adriatico, Michele Scarponi - Stage 6, Michele Scarponi
- Stage 3 Settimana Ciclistica Lombarda, Mattia Gavazzi
- La Flèche Wallonne, Davide Rebellin
- Stages 6 & 18 Giro d'Italia, Michele Scarponi
- Stages 1 & 2 Vuelta a Venezuela, Alberto Loddo
- Stages 3a, 3b & 4 Vuelta a Venezuela, Mattia Gavazzi
- Stage 7 Vuelta a Venezuela, José Serpa
Switzerland Time Trial Championship, Rubens Bertogliati - Stagse 1a & 5 Brixia Tour, Mattia Gavazzi
- Stage 2 Brixia Tour, Leonardo Bertagnolli
- Gran Premio Industria e Commercio Artigianato Carnaghese, Francesco Ginanni
2010 – Androni Giocattoli
- Stages 3 & 7 Tour de San Luis, Alberto Loddo
- Stage 5 Tour de San Luis, Jackson Rodríguez
- Stage 6 Tour de San Luis, Luis Ángel Maté
- Trofeo Laigueglia, Francesco Ginanni
- Stage 5 Giro di Sardegna, Alberto Loddo
- Stage 4 Tirreno–Adriatico, Michele Scarponi
- Stage 2 Settimana Internazionale di Coppi e Bartali, José Serpa
Overall Settimana Ciclistica Lombarda, Michele Scarponi - Prologue (ITT), Michele Scarponi
- Stage 4, José Serpa
- Stage 3 Giro del Trentino, Alessandro Bertolini
- Stage 19 Giro d'Italia, Michele Scarponi
Switzerland Time Trial Championship, Rubens Bertogliati - Stage 3 Tour of Austria, Leonardo Bertagnolli
2011 – Androni Giocattoli
- Stages 1 & 3 Tour de San Luis, Roberto Ferrari
- Stage 2 Tour de San Luis, José Serpa
Overall Tour de Langkawi, Jonathan Monsalve - Stage 5, Jonathan Monsalve
- Giro del Friuli, José Serpa
Overall Settimana Internazionale di Coppi e Bartali, Emanuele Sella - Stage 1b, Team time trial
- Stage 3, Emanuele Sella
- GP Industria & Artigianato di Larciano
- Stage 3 Giro d'Italia, Ángel Vicioso
- Stages 9 & 13 Giro d'Italia, José Rujano
2012 – Androni Giocattoli–Venezuela
Italy Road Race Championships, Franco Pellizotti Venezuela Road Race Championships, Miguel Ubeto Venezuela Time Trial Championships, Tomás Gil Overall Tour de Langkawi, José Serpa - Stages 5 & 6, José Serpa
- Stage 5 Tour de Taiwan, Roberto Ferrari
- Route Adélie, Roberto Ferrari
- Flèche d'Emeraude, Roberto Ferrari
- Giro dell'Appennino, Fabio Felline
- Stage 6 Giro d'Italia, Miguel Ángel Rubiano
- Stage 11 Giro d'Italia, Roberto Ferrari
Overall Vuelta a Venezuela, Miguel Ubeto - Stage 5, Jackson Rodríguez
- Coppa Ugo Agostoni, Emanuele Sella
- Memorial Marco Pantani, Fabio Felline
- Gran Premio Industria e Commercio di Prato, Emanuele Sella
2013 – Androni Giocattoli–Venezuela
- Stage 7 Tour de San Luis, Mattia Gavazzi
- Stage 1a Settimana Internazionale di Coppi e Bartali, Fabio Felline
- Route Adélie, Alessandro Malaguti
- Giro di Toscana, Mattia Gavazzi
- Stage 2 Tour of Slovenia, Fabio Felline
- Stage 4 Route du Sud, Marco Frapporti
- Stage 8 Tour of Austria, Omar Bertazzo
- Stage 3b Sibiu Cycling Tour, Mattia Gavazzi
Overall Vuelta a Venezuela, Carlos José Ochoa - Stage 3, Mattia Gavazzi
- Stages 6 & 9, Jackson Rodríguez
- Gran Premio Industria e Commercio di Prato, Gianfranco Zilioli
2014 – Androni Giocattoli–Venezuela
- Stage 6 Tour de Langkawi, Kenny van Hummel
- Stage 1 Tour d'Azerbaïdjan, Kenny van Hummel
Venezuela Under-23 National Time Trial Championships, Yonder Godoy - Stage 6 Vuelta a Venezuela, Carlos Gálviz
- Stage 10 Vuelta a Venezuela, Kenny van Hummel
- Stage 4 Tour du Limousin, Manuel Belletti
- Central American and Caribbean Games Road Race, Carlos Gálviz
2015 – Androni–Sidermec
- Stage 5 Vuelta al Táchira, Carlos Gálviz
- Stage 3 Settimana Internazionale di Coppi e Bartali, Francesco Chicchi
- Stage 6 Vuelta a Venezuela, Francesco Chicchi
Venezuela National Time Trial Championships, Yonder Godoy Romania National Time Trial Championships, Serghei Țvetcov Romania National Road Race Championships, Serghei Țvetcov - Stages 1 & 4 Cycling Tour of Sibiu, Oscar Gatto
- Stage 3 Cycling Tour of Sibiu, Alessio Taliani
- Stage 3a (ITT) Tour of Szeklerland, Serghei Țvetcov
2016 – Androni Giocattoli–Sidermec
Overall Tour of Bihor, Egan Bernal - Stage 1, Egan Bernal
- Stages 2 & 3, Marco Benfatto
- Stage 1 Boucles de la Mayenne, Francesco Chicchi
- Stage 4 Sibiu Cycling Tour, Davide Viganò
- Stage 2 Volta a Portugal, Francesco Gavazzi
Overall Tour of China I, Raffaello Bonusi - Stages 1, 2 & 6, Marco Benfatto
- Stage 3, Raffaello Bonusi
- Stage 4, Mattia De Marchi
- Memorial Marco Pantani, Francesco Gavazzi
Overall Tour of China II, Marco Benfatto - Stages 1, 4 & 5, Marco Benfatto
2017 – Androni–Sidermec–Bottecchia
- Stage 1 Vuelta al Táchira, Raffaello Bonusi
- Stage 3 Tour La Provence, Mattia Cattaneo
- Stage 7 Le Tour de Bretagne Cycliste, Andrea Vendrame
- Stage 1 Tour du Jura, Marco Frapporti
Overall Tour of Bihor, Rodolfo Torres - Stages 1 & 3, Matteo Malucelli
- Stage 2a, Rodolfo Torres
- Stage 2 Tour de Slovaquie, Matteo Malucelli
Overall Tour de Savoie Mont Blanc, Egan Bernal - Stages 2 & 4 (ITT), Egan Bernal
Overall Sibiu Cycling Tour, Egan Bernal - Prologue, Andrea Palini
- Stages 2 & 3, Egan Bernal
- Stage 1 Tour of China I, Luca Pacioni
- Stage 5 Tour of China I, Marco Benfatto
Overall Tour of China II, Kevin Rivera - Stage 1 Tour of China II, Kevin Rivera
2018 – Androni–Sidermec–Bottecchia
- Stages 1 & 3 Vuelta al Táchira, Matteo Malucelli
- Stage 4 Vuelta al Táchira, Ivan Sosa
- Stage 7 Vuelta al Táchira, Kevin Rivera
- Stage 7 Le Tour de Langkawi, Manuel Belletti
- Stage 2 Le Tour de Bretagne Cycliste, Matteo Malucelli
- Stage 2 Vuelta a Aragon, Matteo Malucelli
Overall Tour of Bihor, Ivan Sosa - Stage 1, Matteo Malucelli
- Stage 2a, Ivan Sosa
Overall Adriatica Ionica Race, Ivan Sosa - Stage 3, Ivan Sosa
Overall Sibiu Cycling Tour, Ivan Sosa - Prologue, Davide Ballerini
- Stage 1, Ivan Sosa
Overall Vuelta Ciclista a Venezuela, Matteo Spreafico - Stage 1, Matteo Malucelli
- Stage 4, Marco Benfatto
- Stage 5 (ITT), Matteo Spreafico
Overall Vuelta a Burgos, Ivan Sosa - Stage 5, Ivan Sosa
Overall Tour de Hongrie, Manuel Belletti - Stage 1, Manuel Belletti
- Stage 1 Tour of China I, Matteo Malucelli
- Stages 3 & 5 Tour of China I, Marco Benfatto
- Stage 3 Tour of China II, Seid Lizde
- Memorial Marco Pantani, Davide Ballerini
- Trofeo Matteotti, Davide Ballerini
Overall Tour of Hainan, Fausto Masnada - Stages 3, 5 & 7, Manuel Belletti
- Stage 8, Fausto Masnada
- Tour de Langkawi
- Stage 5 & 6, Matteo Pelucchi
- Stage 8, Marco Benfatto
2019 – Androni Giocattoli–Sidermec
- Stage 1 Vuelta al Tachira en Bicicleta, Marco Benfatto
- Stage 8 Vuelta al Tachira en Bicicleta, Miguel Flórez
- Stage 2 Giro di Sicilia, Manuel Belletti
- Stages 5, 6 & 8 Le Tour de Langkawi, Matteo Pelucchi
- Stage 4 Circuit Cycliste Sarthe–Pays de la Loire, Andrea Vendrame
- Tro-Bro Léon, Andrea Vendrame
- Stages 3 & 5 Tour of the Alps, Fausto Masnada
- Stage 1 Le Tour de Bretagne Cycliste, Manuel Belletti
- Giro dell'Appennino, Mattia Cattaneo
- Stage 6 Giro d'Italia, Fausto Masnada
- Stage 3 Vuelta Aragón, Matteo Pelucchi
Overall Cycling Tour of Bihor, Daniel Muñoz - Stage 2b, Daniel Muñoz
Croatia National Time Trial Championships, Josip Rumac Croatia National Road Race Championships, Josip Rumac - Stage 1 Tour de Hongrie, Manuel Belletti
Overall Sibiu Cycling Tour, Kevin Rivera - Stage 2, Kevin Rivera
- Stage 4 Tour du Limousin, Francesco Gavazzi
- Stage 3 Tour Poitou-Charentes en Nouvelle Aquitaine, Matteo Pelucchi
- Stage 1 & 5 Tour of China I, Marco Benfatto
- Stage 1 & 2 Tour of China II, Marco Benfatto
- Stage 3 Tour of China II, Kevin Rivera
- Stages 1 & 6 Tour of Taihu Lake, Marco Benfatto
- Stages 2 & 4 Tour of Taihu Lake, Matteo Pelucchi
2020 – Androni Giocattoli–Sidermec
- Stage 1 Vuelta al Táchira, Luca Pacioni
- Stages 3 & 5 Vuelta al Táchira, Jhonatan Restrepo
- Stages 6 (ITT) & 7 Vuelta al Táchira, Kevin Rivera
- Stage 5 Vuelta a San Juan, Miguel Flórez
- Stage 4 Tour de Langkawi, Kevin Rivera
- Stages 3, 5, 6 & 7 (ITT) Tour of Rwanda, Jhonatan Restrepo
Croatia National Time Trial Championships, Josip Rumac Croatia National Road Race Championships, Josip Rumac
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.