List of MPs elected in the 1996 Ghanaian parliamentary election
This is a list of Members of Parliament (MPs) elected to the Parliament of Ghana for the Second Parliament of the Fourth Republic of Ghana at the 1996 parliamentary election, held on 7 December 1996.
Colonial Era | |
1951 Assembly | (1951) |
1954 Assembly | (1954) |
1956 Assembly | (1956) |
First Republic | |
1957 Parliament | (1956) |
1965 Parliament | (1965) |
Second Republic | |
1969 Parliament | (1969) |
Third Republic | |
1979 Parliament | (1979) |
Fourth Republic | |
1st Parliament | (1992) |
2nd Parliament | (1996) |
3rd Parliament | (2000) |
4th Parliament | (2004) |
5th Parliament | (2008) |
6th Parliament | (2012) |
7th Parliament | (2016) |
The list is arranged by region and constituencies. New MPs elected since the general election and changes in party allegiance are noted at the bottom of the page.
Composition
Affiliation | Members |
National Democratic Congress (NDC) | 131 |
New Patriotic Party (NPP) | 63 |
People's Convention Party (PCP) | 5 |
People's National Convention (PNC) | 1 |
Speaker and Deputies | (3) |
Total | 200 |
Government Majority | 62 |
List of MPs elected in the general election
The following table is a list of MPs elected on 7 December 1996, ordered by region and constituency. The previous MP and previous party column shows the MP and party holding the seat.
Ashanti Region - 33 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
---|---|---|---|---|---|
Adansi Asokwa | John Kofi Gyasi | NDC | John Kofi Gyasi | NDC | |
Afigya-Sekyere East | Kwesi Akomia Kyeremateng | NPP | Pius M G Griffiths | NDC | |
Afigya-Sekyere West | Albert Kan-Dapaah | NPP | Mrs. Beatrice Aboagye | NDC | |
Ahafo Ano North | Baffour Annor | NDC | George Kwasi Adjei Annim | EGLE | |
Ahafo Ano South | Gabriel Barima | NPP | Gabriel Barimah | NDC | |
Amansie West | Anthony Boakye-Yiadom | NPP | Kofi Amankwaa Peasah | NDC | |
Asante Akim North | Kwadwo Baah-Wiredu | NPP | Collins Agyarko Nti | NDC | |
Asante Akim South | Alex Kwaku Korankye | NPP | NDC | ||
Asokwa East | Ahmed Musah | NDC | Othman Baba Yahya | NCP | |
Asokwa West | Edward Osei-Kwaku | NPP | Anthony K. Sarpong Kumankuma | NCP | |
Atwima/Kwanwoma | Dr. Matthew Kwaku Antwi | NPP | Sampson Adu Gyamfi | NDC | |
Atwima Mponua | Akwasi Dante Afriyie | NPP | NDC | ||
Atwima Nwabiagya | James Edusei Sarkodie | NPP | Yaw Bampoh | NDC | |
Bantama | Richard Winfred Anane | NPP | Ofori Owusu Jibreel | NDC | |
Bekwai | Alexander Agyei-Acheampong | NPP | Oduro Ofrikyi | NDC | |
Bosome-Freho | Gabriel Yaw Amoah | NPP | NDC | ||
Bosomtwe | Poku Adu-Gyamfi | NPP | Yaw Addai Boadu | EGLE | |
Effiduase-Asokore | Mrs. Grace Coleman | NPP | NDC | ||
Ejisu/Juabeng | Akwasi Osei-Adjei | NPP | Mohammed Boakye-Agyemang | NDC | |
Ejura Sekyedumasi | Peter Boakye-Ansah | NPP | Peter Boakye Ansah | NDC | |
Fomena | Akwasi Afrifa | NPP | Nana Odame Kusi | NDC | |
Kumawu | Reo Addai Basoah | NPP | Jargisu Ibrahim | NDC | |
Kwabre | Nana Asante Frimpong | NPP | Abena Takyiwa | NDC | |
Mampong | Solomon Kwabena Sarfoh | NPP | Dr. George Akosa | NDC | |
Manhyia | Kwame Addo-Kufuor | NPP | William Kwaku Asante | NDC | |
New Edubease | Theresa Joyce Baffoe | NDC | Theresa Joyce Boaffoe | NDC | |
Nsuta/Kwamang | Kwame Osei Prempeh | NPP | Samuel Brenyah | NDC | |
Obuasi | Anthony Bright Boadi-Mensah | NPP | Peter Keneth Owusu | NDC | |
Odotobri | Samuel Nkrumah Gyimah | NPP | Maxwell Mensah Ebenezer | NCP | |
Offinso North | Kofi Konadu Apraku | NPP | Emmanuel Kwame Boakye | NDC | |
Offinso South | Francis Kwasi Buor | NPP | 7819[1] | Oheneba Kofi Asamoah | EGLE |
Old Tafo Suame | Osei Kyei Mensah Bonsu | NPP | Nana Kwasi Afful Kingsley | EGLE | |
Subin | Sampson Kwaku Boafo (Minority Chief Whip) | NPP | Sarkodie Joseph A tuffour | NDC | |
Brong Ahafo Region - 21 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Asunafo North | David Kwasi Amankwah | NDC | David Kwasi Amankwaah | NDC | |
Asunafo South | Francis Adu-Poku | NDC | |||
Asutifi North | Emmanuel Baah Danquah | NDC | Emmanuel Baah Danquah | NDC | |
Asutifi South | Collins Dauda | NDC | Collins Dauda | NDC | |
Atebubu North | David Yaw Mensah | NDC | |||
Atebubu South | Amadu Ali | NDC | Amadu Ali | NDC | |
Berekum | J.H. Owusu Acheampong | NDC | J.H. Owusu Acheampong (Majority Leader) | NDC | |
Dormaa East | Nicholas K. Adjei-Kyeremeh | NDC | Yaw Oppong Kyekyeku | NCP | |
Dormaa West | Thomas Kwame Yeboah | NDC | |||
Jaman | Nicholas Appiah-Kubi | NDC | |||
Kintampo | Gladys Abena Nsoah | NDC | Kwasi Gyasi Manu | NDC | |
Nkoranza | Theresa Nyarko-Fofie | NDC | Thomas Owusu Ansah | NDC | |
Sene | Nana Yaw Otto | NDC | Mahama P. Azum | NDC | |
Sunyani East | Joseph Henry Mensah (Minority Leader) | NPP | Yaw Manu-Yeboah | NDC | |
Sunyani West | Kwadwo Adjei Darko | NPP | Joseph Gyamfi | NDC | |
Tano North | Joe Donkor | NPP | Dominic Yaw Amoako | NDC | |
Tano South | Grace Boachie | NDC | Nana Koduah Kwarteng | NDC | |
Techiman North | Isaac Kwadwo Adjei Mensah | NDC | |||
Techiman South | Kwadwo Mama Adams | NDC | George Kwabena Owusu | NDC | |
Wenchi East | Alhaji Moctar Musah Bambah | NPP | Emmanuel Obeng Mensah | NDC | |
Wenchi West | Johnson Asiedu Nketia | NDC | Johnson Asiedu Nketia | NDC | |
Central Region - 17 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Abura/Asebu/Kwamankese | J.E. Afful | NDC | Vincent K Turkson | NCP | |
Agona East | Kojo Acquah Yankah | NDC | Kojo Acquah Yankah | NDC | |
Agona West | Samuel Oppong | NDC | John Oscar Bimpong | NDC | |
Ajumako/Enyan/Essiam | Isaac Eduasar Edumadze | NPP | Dr. Joseph Kweku Enos | NDC | |
Asikuma/Odoben/Brakwa | Ebenezer Kobina Fosu | NDC | Ebenezer Kobina Fosu | NDC | |
Assin North | Florence Kumi | NDC | Francis K Edzii | NCP | |
Assin South | Kwaku Al-Hassan Dadzie | NDC | Kobina Okyere | NDC | |
Awutu /Senya | Babalami Abu-Sadat | NDC | Danny William Osardu | NCP | |
Cape Coast | Christine Churcher | NPP | J. E. Ekuban | NDC | |
Effutu | Mike Allen Hammah | NDC | R. E.A. Ayirebi-Acquah | NDC | |
Gomoa East | Thomas Kweku Aubyn | NDC | Franis Kow Bortsie-Ansah | NDC | |
Gomoa West | Ama Benyiwa-Doe | NDC | Mrs. Ama Benyiwa-Doe | NDC | |
Komenda/Edina/Eguafo/Abbrem | Ato Quarshie | NDC | Dr. Ato Quarshie | NDC | |
Mfantsiman East | Comfort Owusu (Deputy Majority Whip) | NDC | Comfort Owusu | NCP | |
Mfantsiman West | Jacob Scherrer Arthur | NDC | K Abaka-Quansah | NDC | |
Twifo/Hemang/Lower/Denkyira | John Kweku Kumah | NDC | John Kweku Kumah | NDC | |
Upper Denkyira | Clement Charles Omar Nyanor | NPP | Kwaku Addai-Gyambrah | NDC | |
Eastern Region - 26 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Abetifi | Eugene Atta Agyepong | NPP | Opoku Preko | NCP | |
Abuakwa | Nana Addo Dankwa Akufo-Addo | NPP | Owraku Amofa | EGLE | |
Afram Plains North | Krosby Mensah | NDC | Akuamoah Boateng | NCP | |
Afram Plains South | Kwakye Addo | NDC | Akuamoah Asomani | NCP | |
Akim Oda | Yaw Osafo-Maafo | NPP | Nana Boaten-Abora | NDC | |
Akim Swedru | Felix Owusu Adjapong | NPP | Paul Kofi Peprah | NDC | |
Akropong | Agyare Koi Larbi | NPP | Richie Agyemfra-Kumi | NDC | |
Akwapim South | Vida Amaadi Yeboah | NDC | David Adu-Tutu | NCP | |
Akwatia | Mohammed Erzuah Siam | NDC | Gilbert Kwasi Agyei | NDC | |
Asuogyaman | Kwamena Dwamena-Aboagye | NDC | Jonathan Robert Owiredu | NDC | |
Atiwa | Yaw Baning-Darko | NPP | William Obeng Boateng | NCP | |
Ayensuano | Evans Kodjo Ahorsey | NDC | Elizabeth Kusi Aidoo | NCP | |
Birim North | Kweku Boateng-Lovinger | NDC | Dr Owusu Agyekum (Minority Leader) | NCP | |
Fanteakwa | Samuel Ofosu Ampofo | NDC | Darko Asomaning | NDC | |
Kade | Francis Kwame Nyarko | NPP | John Darlington Brobbey | NDC | |
Koforidua | Yaw Barima | NPP | Kwame Larbi Nyanteh | NCP | |
Lower Manya Krobo | Michael Teye Nyanua | NDC | Major(Rtd) Emmanuel T Tetteh | NDC | |
Lower West Akim | Akuamoa Ofosu-Boateng | NDC | Akuamoah Ofosu-Boateng | NDC | |
Mpraeso | Francis Osafo Mensah | NPP | Philip Kwabena Boamah | EGLE | |
New Juabeng North | Hackman Owusu-Agyeman | NPP | Samuel Nuamah Donkor | NCP | |
Nkawkaw | Kwabena Adusa Okerchiri | NPP | G. K. Abankwa | NDC | |
Okere | Fuzzy Dapaah Torbay | NDC | Seth Atiemo Akuffo | NCP | |
Suhum | Solomon Kodjoe Akwetey | NDC | Emmanuel Obeng-Darko | NDC | |
Upper Manya Krobo | Solomon Tettey Terkper | NDC | Charles Tei Sawer | NDC | |
Upper West Akim | Samuel Sallas Mensa | NDC | Samuel Sallas Mensa | NDC | |
Yilo Krobo | Daniel Tekpertey | NDC | Priscilla Esther Korboe | EGLE | |
Greater Accra Region - 22 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Ablekuma Central | Victor Okuley Nortey | NPP | Adam Baako Nortey Yeboah | NDC | |
Ablekuma North | Kwamena Bartels | NPP | NDC | ||
Ablekuma South | Theresa Amerley Tagoe | NPP | Vincent Birch Freeman | NCP | |
Ada | Amos Lawerh Buertey | NDC | Amos Lawerh Buertey | NDC | |
Ashaiman | Franklin Winfred K. Aheto | NDC | Franklin Winfred K Aheto | NDC | |
Ayawaso Central | Sheikh Ibrahim Cudjoe Quaye (Deputy Minority Chief Whip) | NPP | Sheik M F Nasiru-Nazubia | NCP | |
Ayawaso West-Wuogon | Mrs Rebecca Akweley Adotey | NDC | Dr. Francis Napoleon K Kumah | NDC | |
Dade-Kotopon | Sylvester A. Mensah | NDC | Lemuel Nii-Amon Kotei | NCP | |
Ayawaso East | Farouk Braimah | NDC | Yahaya Seidu | NDC | |
Ga North | Sampson Ottu Darkoh | NPP | Marian Lartele Lartey | EGLE | |
Ga South | Margaret Clarke Kwesie | NDC | Frederick Aryee Laryea | NCP | |
Klottey-Korle | David Lamptey | NDC | Nathan Tetteh Mensah | EGLE | |
Kpone-Katamanso | Afieye Ashong | NDC | Emmanuel Kweku Sagoe | NCP | |
Krowor | Joshua Alabi | NDC | Jacob Aplerh Tawiah | NDC | |
Ledzokuku | Nii Adjei-Boye Sekan (Deputy Majority Whip) | NDC | Seth Adjei Sow | NCP | |
Ningo-Prampram | Enoch Teye Mensah | NDC | Stanley Basil Bade Carboo | NDC | |
Odododiodoo | Nii Okaidja Adamafio | NDC | Emm Nii Korley Adu Tetteh | NCP | |
Okaikwei North | Joseph Darko Mensah | NPP | Sheriff E Nii Oto Dodoo | NDC | |
Okaikwei South | Nana Akomea | NPP | Samuel Wise Quarcoo | EGLE | |
Shai-Osudoku | Michael Afedi Gizo | NDC | Michael Afedi Gizo | NDC | |
Tema East | Ishmael Ashietey | NDC | Erasmus Aruna Quao | NCP | |
Tema West | Abraham Ossei-Aidooh | NPP | Gladys Boateng | NDC | |
Northern Region - 23 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Bimbilla | George Mpambi Dagmanyi | PNC | Mohamed Ibn Chambas (First Deputy Speaker) 1993-1994 | NDC | |
Bole | John Dramani Mahama | NDC | Mahama Jeduah | NDC | |
Bunkpurugu/Yunyoo | Joseph Yaani Labik | NDC | Joseph Yaani Labik | NDC | |
Chereponi | Alhaji Innocent Mahamadu Yahaya | NDC | Innocent Mahama Du Yahaya | NDC | |
Chogu/Tishigu | Ibrahim Adam | NDC | Ahaji Mohammed Haroon | NDC | |
Damango/Daboya | Adam Mahama | NDC | Edward Aliedong Alhassan | NDC | |
Gukpegu/Sabongida | Mustapha Ali Iddris | NPP | Alhaji Basit Abdulai Fuseini | NDC | |
Gushiegu/Karaga | Iddrisu Huudu | NDC | Issahaku Mahama | NDC | |
Kpandai | Lipkalimor Kwajo Tawiah | NDC | Likpalior Kwajo Tawiah | NDC | |
Kumbungu | Muhammed Mumuni | NDC | Alhassan Musah | NDC | |
Mion | Alabira Ibrahim | PCP | Alhassan Ahmed Adams | NDC | |
Nalerigu | Isaac Kolibilla Batesimah | NDC | Isaac Kolibilla Batesimah | NDC | |
Nanton | Alhaji Alhassan Yakubu | NDC | Alhaji Alhassan Yakubu | NDC | |
Saboba | Moses Mabengba Bukari | NDC | Moses Mabengba Bukari | NDC | |
Salaga | Hamidu Baba Braimah | NDC | Hamid Baba Braimah | NDC | |
Savelugu | Mary Salifu Boforo | NDC | Ahame Shani Yakubu | NCP | |
Sawla/Kalba | Joseph Trumah Bayel | NDC | Denwuoh Kinglsey Nanmin Bown | NCP | |
Tolon | Alhaji Abdulai Salifu | NDC | Alhaji Abdullah Salifu | NDC | |
West Mamprusi (Walewale) | Susana Adam | NDC | Ben Baluri Saibu | NDC | |
Wulensi | Iddi Saani | NPP | Amidu Seidu | NDC | |
Yapei/Kusawgu | Alhaji Amadu Seidu | NDC | Wilson Salif Yaquob | EGLE | |
Yendi | Malik Al-Hassan Yakubu | NPP | Yusuf Iddrisu | NDC | |
Zabzugu/Tatale | John Jagri Kokpah | NDC | Jagri John Kokpah | NDC | |
Upper East Region - 12 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Bawku Central | Fati Seidu | NDC | Hawa Yakubu | Independent | |
Bawku West | Cletus Apul Avoka | NDC | Cletus Apul Avoka | NDC | |
Binduri | Fortunate Atubiga | NDC | Fortunate Atubiga | NDC | |
Bolgatanga | Simon Anyoa Abingya | NDC | Akake Patrick | NDC | |
Bongo | Simon Alangde Asabo | NDC | Gaaga Akayeri Azitariga | NDC | |
Builsa North | Theodore Basil Anuka | NDC | Sylvester Azantilow | NDC | |
Builsa South | Norbert Garko Awullay | NDC | Norbert Garko Awullay | NDC | |
Chiana / Paga | Pele Abugu | NDC | Dr Stephen Ayidaya | NDC | |
Garu/Tempane | Dominic Azimbe Azumah | NDC | Dominic Azimbe Azumah | NDC | |
Nabdan | Moses Aduku Asaga | NDC | Danzi Paul Kpal | NDC | |
Navrongo Central | Clement Tumfuga Bugase | NDC | John Setuni Achuliwor | Independent | |
Talensi | John Akologu Tia | NDC | John Akologu Tia | NDC | |
Upper West Region - 8 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Jirapa | Francis G. Korbieh | NDC | Issah Alhassan | NCP | |
Lambussie | Alice Teni Boon | NDC | Alice Teni Boon | NDC | |
Lawra/Nandom | Anthony Bondong | NDC | Ken Meyir Kunfah | NDC | |
Nadowli North | Alban Sumana Bagbin | NDC | Alban Sumana Bagbin | NDC | |
Nadowli South | Emmanuel Samba Zumakpeh | NDC | Emmanuel Samba Zumakpel | NDC | |
Sissala | Alhaji Amidu Sulemana | NDC | Alhaji Amidu Sulemana | NDC | |
Wa Central | Mummuni Abudu Seidu (Deputy Majority Leader) | NDC | Mumuni Abudu Seidu | NDC | |
Wa East | Alhaji Issahaku Salia | NDC | Issaku Saliah | NDC | |
Volta Region - 19 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Akan | John Kwadwo Gyapong | NDC | Seth Kwabena Akompi (Dr) | NCP | |
Anlo | Cled Mawuko Kwasi Sowu | NDC | Cled Mawuko Kwasi Sowu | NDC | |
Avenor | Edward Korbly Doe Adjaho (Majority Chief Whip) | NDC | Edward Korbly Doe Adjaho | NDC | |
Biakoye | Kwabena Adjei (Majority Leader) | NDC | Dr Kwabena Adjei | NDC | |
Buem | Emil Kwadzo Brantuo | NDC | Emil Kwadzo Brantuo | NDC | |
Ho Central | Kofi Attor | NDC | Vicent Kofi Darkey-Mensah | NCP | |
Ho East | Steve Senu Akorli | NDC | Steve Senu Akorli | NDC | |
Ho West | Francis Aggrey Agbotse | NDC | Lt. Col E.K.D. Anku-Tsede (rtd.) | NDC | |
Hohoe North | Nathaniel Kwadzo Aduadjoe | NDC | Patience Pomary | NDC | |
Hohoe South | Kosi Kedem | NDC | Kosi Kedem | NDC | |
Keta | Dan Kwasi Abodakpi | NDC | Comdr Kwaku Tsidi Doulo(Rtd) | NCP | |
Ketu North | Modestus Yao Z. Ahiable | NDC | Prince R V K Ahiadzro | NCP | |
Ketu South | Charles Kofi Agbenaza | NDC | Wisdom Tsidore Seyena-Susu | NDC | |
Krachi | Sampson Kwadwo Apraku | NDC | Sampson Kwadwo Apraku | NCP | |
Nkwanta | Gershon Kofi Gbediame | NDC | Okpora Peter Kwadwo | NCP | |
North Dayi | Stephen George Obimpeh | NDC | Stephen George Obimpeh | NDC | |
North Tongu | Austin Akufo Gamey | NDC | Austin Akufo Gamey | NDC | |
South Dayi | Alexander Ransford Ababio | NDC | Alexander Ransford Ababio | ||
South Tongu | Kenneth Dzirasah (First Deputy Speaker) | NDC | Kenneth Dzirasah (First Deputy Speaker) | NDC | |
Western Region - 19 seats | |||||
Constituency | Elected MP | Elected Party | Majority | Previous MP | Previous Party |
Ahanta West | Samuel Kwofie | NPP | |||
Amenfi Central | John Frank Abu | NDC | Dr. John Frank Abu | NDC | |
Amenfi East | George Buadi | NDC | George Buadi | NDC | |
Amenfi West | Abraham Kofi Asante | NDC | Francis Fynn | NDC | |
Aowin-Suaman | John Kwekuchur Ackah | NDC | John Kwekucher Ackah | NDC | |
Bia | Christian Kwabena Asante | NDC | Christian Kwabena Asante | NDC | |
Bibiani | Seidu Paakuna Adamu | NDC | Kwame Darko | NDC | |
Effia/Kwesimintsim | Joseph E.K. Abekah | PCP | James Mike Abban | NCP | |
Ellembele | Freddie W.A. Blay (Second Deputy Speaker) | PCP | John Aitpillah | NDC | |
Evalue Gwira | Kojo Armah | PCP | |||
Jomoro | Joseph Emmanuel Ackah | NDC | Joseph Emmanuel Ackah | NDC | |
Juabeso | Anthony K Gyapong-Mensah | NDC | Kingsley Asoah-Apima | NDC | |
Mpohor-Wassa East | Samuel Kwame Amponsah | NDC | Mary Stella Ankomah | NCP | |
Prestea/Huni-Valley | Kwaku Acheampong Bonful | NDC | Kwaku Acheampong Bonful | NDC | |
Sefwi-Wiawso | Isaac Kobina Nyame-Ofori | NDC | John Kweku Danso | NDC | |
Sekondi | Papa Owusu-Ankomah | NPP | Albert Bosomtwi-Sam | NDC | |
Shama | Richard Dornu Nartey | NDC | Richard Dornu Nartey | NDC | |
Takoradi | Gladys Asmah (Deputy Minority Leader) | NPP | Tabitha Sybil Quaye | NDC | |
Tarkwa -Nsuaem | Joseph Ghansah | PCP | Mathew Kojo Kum | NDC |
Postponed poll
- Elections for one constituency was deferred till June 1997.[2]
By-elections
- Ablekuma Central constituency - 26 March 1999 - Victor Okuley Nortey (NPP) won the by-election with a majority of 4,808.[3]
- Lambussie constituency - Following the death of Luke Koo the then mp of the Lambussie constituency, a by-election was held on 26 May 1999 - Alice Teni Boon (NDC) won the seat with a majority of 4,488.[4]
Notes and references
- "NPP retains Offinso South seat". Politics of Wednesday, 25 October 2006. Ghana Home Page. Retrieved 16 May 2007.
- "07 December 1996 Parliamentary Election". Elections in Ghana. Albert C. Nunley. 2004. Retrieved 11 May 2007.
- "RESULTS OF BY- ELECTIONS FROM 1993 TO 2007" (pdf). Electoral Commission of Ghana. p. 1. Retrieved 6 December 2008.
- "RESULTS OF BY- ELECTIONS FROM 1993 TO 2007" (pdf). Electoral Commission of Ghana. p. 1. Retrieved 6 December 2008.
gollark: Oh, that's quite nice, actually.
gollark: Markdown is designed to not ever error.
gollark: How do you know they aren't your alt?
gollark: In some CommonMark extensions.
gollark: ~~ is already strikethrough.
See also
- 1996 Ghanaian parliamentary election
- Parliament of Ghana
- Daniel Francis Annan - Speaker of the Second Parliament
External links and sources
- 1996 Parliamentary elections results
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.