Arch Linux (Українська)

Arch Linux це незалежно розроблений загальноприйнятий дистрибутив GNU/Linux з архітектурою x86-64, який прагне забезпечити найновіші стабільні версії більшості програм шляхом поступової моделі випуску. Цей дистрибутив за замовчуванням є мінімальною базовою установкою, налаштованою користувачем на додавання лише того, що навмисно йому потрібно.

Принципи

Простота

Arch Linux визначає простоту як щось без зайвих доповнень або модифікацій. Воно постачає програмне забезпечення, випущене оригінальними розробниками (upstream), з мінімальними змінами, характерними для конкретного дистрибутиву (downstream): уникаються виправлення, не прийняті upstream, а downstream виправлення Arch майже повністю складаються з виправлених помилок, які були завантажені за попередні версії, застарілі в наступному випуску проєкту.

Подібним чином Arch постачає файли конфігурації, що надаються upstream, зі змінами, обмеженими специфічними проблемами конкретного дистрибутиву, такими як коригування шляхів системних файлів. Arch не додає таких функцій автоматизації, як включення служби лише тому, що пакет був встановлений. Пакети діляться лише тоді, коли існують вагомі переваги, такі як економія місця на диску в особливо поганих випадках відходів. Службові програми для налаштування графічного інтерфейсу офіційно не надаються, що заохочує користувачів виконувати більшість конфігурацій системи за допомогою терміналу та текстового редактора, наприклад GNU nano або Vim.

Сучасність

Arch Linux прагне забезпечити останні стабільні релізи версій його програмного забезпечення до тих пір, поки можна уникнути поламання системного пакета. Цей дистрибутив базується на рухомій системі випуску, яка дає можливість для одноразового встановлення з постійними оновленнями. Arch включає багато нових функцій, доступних для користувачів GNU/Linux, включаючи систему systemd init, сучасні файлові системи, LVM2, RAID програмного забезпечення, підтримку udev та initcpio (з mkinitcpio), а також останні доступні ядра.

Прагматизм

Arch Linux - це прагматичний дистрибутив, а не ідеологічний. Принципи тут є лише корисними настановами. Зрештою, дизайнерські рішення приймаються в кожному конкретному випадку на основі консенсусу розробника. Технічний аналіз та суперечки, що базуються на фактичних даних - мають значення, а не політика чи поширена думка. Велика кількість пакетів та скриптів побудови в різних репозиторіях Arch Linux пропонують безкоштовне програмне забезпечення з відкритим програмним кодом для тих, хто віддає цьому перевагу, а також власні пакети с закритим програмним кодом для тих, хто віддає перевагу функціональності над ідеологією.

Центральність користувача

В той час, коли багато дистрибутивів GNU/Linux намагаються бути більш зручними для користувачів, Arch Linux постійно був і буде орієнтований на користувача. Цей дистрибутив призначений для задоволення потреб тих, хто вносить свій внесок в нього, а не намагання сподобатися якомога більшої кількості людей. Він націлений на досвідчених користувачів GNU/Linux, або будь-кого, хто має ставлення робити усе своїми руками, хто готовий читати документацію та вирішати їх проблеми. Участь і внесок в цей дистрибутив користувачами дуже підтримується. Повідомлення і допомога у виправленні програмних помилок високо цінується і латки, що покращують пакети або основні проєкти, дуже вдячні: розробники Arch це волонтери й активні користувачі часто виявлятимуть, що стають частиною цієї команди. Арчери можуть повільно вносити свій внесок у Репозиторій Користувачів Arch, покращувати Arch Вікі, надавати технічну допомогу іншим, ділитися своєю думкою на форумах, мейлинг-листах, або IRC-каналах. Arch Linux - це операційна система вибору для багатьох людей, по всьому світу, і існує кілька міжнародних спільнот які надають допомогу й забезпечують документацію різними мовами.

Універсальність

Arch Linux є загальноприйнятим дистрибутивом. Після установки, постачається лише командний рядок: замість того, щоб видаляти непотрібні пакети, користувачу надана можливість побудувати свою власну систему шляхом вибору тисяч пакетів високої якості, які розміщені в офіційних репозиторіях для архітектури x86-64. Arch підтримується pacman - легкий і швидкий менеджер пакетів який дозволяє оновлювати усю систему за допомогою однієї команди. Arch також забезпечує Систему Побудови Arch, систему, подібно до портів, що спрощує створення та встановлення пакетів з джерела, які також можна синхронізувати однією командою. Крім того, Репозиторій Користувачів Arch містить ще багать тисяч внесених спільнотою скриптів PKGBUILD для компіляції інсталяційних пакетів з джерела за допомогою програми makepkg. Користувачі також можуть легко створювати та підтримувати власні сховища.

Історія

Спільнота Arch зросла і дозріла, щоб стати одним з найпопулярніших та найвпливовіших дистрибутивів GNU/Linux, про що також свідчить увага та огляд, отриманні протягом багатьох років. Розробники цього дистрибутиву залишаються волонтерами, які працюють неповний робочий день, і немає жодних перспектив монетизації Arch Linux, тому він залишатиметься безкоштовним у всіх сенсах цього слова. Ті, хто бажає детальніше ознайомитись з історією розробки Arch, можуть переглянути запис в інтернет-архіві Wayback Machine та Архіві Новин Arch Linux.

Перші Роки

Джадд Вінет (англійська: Judd Vinet), канадський програміст та гітарист, розпочав розробку Arch Linux ще на початку 2001 року. Перший офіційний реліз Arch Linux 0.1 відбувся 11 березня 2002 року. Натхненний елегантною простотою Slackware, BSD, PLD Linux та CRUX, і про те розчарований відсутністю управління пакетами на той час, Вінет побудував власний дистрибутив на схожих принципах, як ті дистрибутиви. Але він також написав програму управління пакетами під назвою pacman, яка автоматично обробляє встановлення, видалення й оновлення пакунків.

Середні роки

Рання спільнота arch постійно зростала, що свідчить ця таблиця повідомлень на форумах, користувачів та звітів про помилки. Тим паче з перших днів, це було відоме як відкрита, дружня та корисна спільнота.

Народження Arch Вікі

8 липня 2005 року, Arch Вікі було вперше створено на MediaWiki.

Світанок віку А. Гріффіна

Наприкінці 2007 року Джадд Вінет звільнився від активної участі як розробник Arch і плавно передав поводи американському програмісту Аарону Гріффіну (англійська: Aaronn Griffin), також відомому як Phrakture.

Скрипти Встановлення Arch

Реліз інсталяційного зображення 15 липня 2012 року вичерпав кероване меню Arch Installation Framework (AIF) на користь Arch Install Scripts (arch-install-scripts).

Епоха systemd

У період з 2012 по 2013 рік традиційну систему ініціалізації System V було замінено на systemd.

Кінець підтримки i686

25 січня 2017 року було оголошено, що підтримка архітектури i868 буде припинена через її зниження популярності серед розробників та спільноти. У кінці листопада 2017 року всі пакети i686 були видалені з дзеркал.

Огляд ролі керівника проекту та виборів

На початку 2020 року колективними зусиллями співробітники Arch Linux розробили новий процес визначення майбутніх лідерів, задокументований у DeveloperWiki:Керівник проєкту.

Оскільки Аарон Гріффін вирішив відмовитись від своєї ролі, було проведено опитування щодо обрання нової особи на його місце, і 24 лютого 2020 року були опубліковані його результати, що зробило Левенте Поляк (англійська: Levente Polyak) лідером.

gollark: apioprotocol 447-↑Ü active.
gollark: oh no.
gollark: hd!histodev
gollark: <@435756251205468160> jsk await bot.vote("gibson")
gollark: NON-EVIL things! NON-EVIL!
This article is issued from Archlinux. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.