2015 UEC European Track Championships – Women's team pursuit
The Women's team pursuit was held on 14–15 October 2015.
Women's team pursuit at the 2015 UEC European Track Championships | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Velodrome Suisse, Grenchen | |||||||||
Date | 14-15 October | |||||||||
Competitors | 45 from 10 nations | |||||||||
Medalists | ||||||||||
| ||||||||||
2015 UEC European Track Championships | ||||
---|---|---|---|---|
Track cycling | ||||
Sprint | men | women | ||
Team sprint | men | women | ||
Team pursuit | men | women | ||
Keirin | men | women | ||
Omnium | men | women | ||
Time trial | men | women | ||
Individual pursuit | men | women | ||
Points race | men | women | ||
Scratch | men | women | ||
Elimination race | men | women | ||
Madison | men | |||
Results
Qualifying
The fastest 8 teams qualify for the first round, from which the top 4 remain in contention for the gold medal final and the other 4 for the bronze medal final.[1]
Rank | Name | Nation | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Laura Trott Elinor Barker Ciara Horne Joanna Rowsell | 4:21.089 | Q | |
2 | Evgenia Romanyuta Gulnaz Badykova Tamara Balabolina Aleksandra Goncharova | 4:30.664 | Q | |
3 | Simona Frapporti Beatrice Bartelloni Tatiana Guderzo Silvia Valsecchi | 4:32.480 | Q | |
4 | Małgorzata Wojtyra Edyta Jasińska Katarzyna Pawłowska Natalia Rutkowska | 4:33.305 | Q | |
5 | Charlotte Becker Mieke Kröger Stephanie Pohl Gudrun Stock | 4:33.326 | q | |
6 | Katsiaryna Piatrouskaya Palina Pivavarava Ina Savenka Maryna Shmayankova | 4:33.404 | q | |
7 | Élise Delzenne Coralie Demay Fiona Dutriaux Roxane Fournier | 4:34.521 | q | |
8 | Lydia Boylan Josie Knight Caroline Ryan Melanie Späth | 4:35.090 | q | |
9 | Leire Olaberria Maria Del Mar Bonnin Gloria Rodríguez Irene Usabiaga | 4:40.765 | ||
10 | Tetyana Klimchenko Oksana Kliachina Inna Metalnikova Hanna Solovey | 4:48.152 |
- Q = qualified; in contention for gold medal final
- q = qualified; in contention for bronze medal final
First round
First round heats are held as follows:
Heat 1: 6th v 7th qualifier
Heat 2: 5th v 8th qualifier
Heat 3: 2nd v 3rd qualifier
Heat 4: 1st v 4th qualifier
The winners of heats 3 and 4 proceed to the gold medal final. The remaining 6 teams are ranked on time, then proceed to the finals for bronze, 5th or 7th place.[2]
Rank | Heat | Name | Nation | Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Katie Archibald Elinor Barker Ciara Horne Joanna Rowsell | 4:17.708 | QG | |
2 | 3 | Evgenia Romanyuta Gulnaz Badykova Tamara Balabolina Aleksandra Goncharova | 4:28.451 | QG | |
3 | 4 | Małgorzata Wojtyra Edyta Jasińska Katarzyna Pawłowska Natalia Rutkowska | 4:27.562 | QB | |
4 | 1 | Katsiaryna Piatrouskaya Palina Pivavarava Ina Savenka Maryna Shmayankova | 4:29.548 | QB | |
5 | 3 | Simona Frapporti Beatrice Bartelloni Tatiana Guderzo Silvia Valsecchi | 4:30.294 | Q5 | |
6 | 2 | Lydia Boylan Josie Knight Caroline Ryan Melanie Späth | 4:31.666 | Q5 | |
7 | 2 | Charlotte Becker Mieke Kröger Stephanie Pohl Gudrun Stock | 4:32.535 | Q7 | |
8 | 1 | Élise Delzenne Coralie Demay Fiona Dutriaux Roxane Fournier | 4:38.238 | Q7 |
- QG = qualified for gold medal final
- QB = qualified for bronze medal final
- Q5 = qualified for 5th place final
- Q7 = qualified for 7th place final
Finals
The final classification is determined in the ranking finals.[3]
Rank | Name | Nation | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
Final for 7th place | ||||
7 | Élise Delzenne Coralie Demay Fiona Dutriaux Roxane Fournier | 4:30.519 | ||
8 | Charlotte Becker Lisa Klein Mieke Kröger Gudrun Stock | 4:33.097 | ||
Final for 5th place | ||||
5 | Simona Frapporti Beatrice Bartelloni Tatiana Guderzo Silvia Valsecchi | 4:30.021 | ||
6 | Lydia Boylan Josie Knight Eimear Moran Melanie Späth | 4:34.413 | ||
Bronze medal final | ||||
Katsiaryna Piatrouskaya Palina Pivavarava Ina Savenka Maryna Shmayankova | 4:32.595 | |||
4 | Małgorzata Wojtyra Edyta Jasińska Katarzyna Pawłowska Natalia Rutkowska | OVL | ||
Gold medal final | ||||
Laura Trott Katie Archibald Elinor Barker Joanna Rowsell | 4:17.010 | |||
Gulnaz Badykova Tamara Balabolina Alexandra Chekina Maria Savitskaya | OVL |
References
- "Qualifying". Tissot Timing. 14 October 2015. Retrieved 21 October 2016.
- "First Round". Tissot Timing. 15 October 2015. Retrieved 21 October 2016.
- "Results and Final Classification". Tissot Timing. 15 October 2015. Retrieved 21 October 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.