1996–97 UEFA Cup Winners' Cup
The 1996–97 season of the UEFA Cup Winners' Cup was won by Barcelona after beating holders Paris Saint-Germain in the final. It was the last of four occasions that the Spanish club won the tournament.
Tournament details | |
---|---|
Dates | 8 August 1996 – 14 May 1997 |
Teams | 49 |
Final positions | |
Champions | |
Runners-up | |
Tournament statistics | |
Matches played | 95 |
Goals scored | 252 (2.65 per match) |
Top scorer(s) | Robbie Fowler (7 goals) |
Teams
First round | |||
---|---|---|---|
Qualifying round | |||
TH Title Holders
Qualifying round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
MPKC Mozyr |
2–3 | 2–2 | 0–1 | |
Shelbourne |
2–5 | 1–3 | 1–2 | |
Total Network Solutions Llansantffraid |
1–6 | 1–1 | 0–5 | |
Honvéd |
2–0 | 1–0 | 1–0 | |
Varteks |
5–1 | 2–1 | 3–0 | |
Universitāte Rīga |
2–2 (2–4 p) | 1–1 | 1–1 (aet) | |
Glentoran |
1–10 | 1–2 | 0–8 | |
Dinamo Batumi |
9–0 | 6–0 | 3–0 | |
Tallinna Sadam |
2–2 (a) | 2–1 | 0–1 | |
Chemlon Humenné |
3–0 | 1–0 | 2–0 | |
Sion |
4–2 | 4–2 | 0–0 | |
Olimpija Ljubljana |
1–1 (4–3 p) | 1–0 | 0–1 (aet) | |
Red Star Belgrade |
1–1 (a) | 0–0 | 1–1 | |
Qarabağ Ağdam |
1–2 | 0–1 | 1–1 (aet) | |
Kotayk Abovyan |
1–5 | 1–0 | 0–5 | |
Constructorul Chişinău |
3–3 (a) | 1–0 | 2–3 | |
Valletta |
2–4 | 1–2 | 1–2 |
First leg
Dinamo Batumi | 6–0 | |
---|---|---|
Tugushi Udzhmadzhuridze Davidsen |
Lineups |
Kotayk Abovyan | 1–0 | |
---|---|---|
Berberyan |
Lineups |
MPKC Mozyr | 2–2 | |
---|---|---|
Yaromko Skorobogatko |
Lineups | Daðason Jónsson |
Tallinna Sadam | 2–1 | |
---|---|---|
Krõlov Viikmäe |
Lineups | Romanchuk |
Chemlon Humenné | 1–0 | |
---|---|---|
Lyubarskyi |
Lineups |
Universitate Riga | 1–1 | |
---|---|---|
Zarins |
Lineups | Daumantas |
Constructorul Chişinău | 1–0 | |
---|---|---|
Rogachev |
Lineups |
Valletta | 1–2 | |
---|---|---|
Dončić |
Lineups | Matei Dăncuș |
Honvéd | 1–0 | |
---|---|---|
Tóth |
Lineups |
Sion | 4–2 | |
---|---|---|
Chassot Bonvin Pančev Vercruysse |
Lineups | Baranauskas Dančenka |
Olimpija Ljubljana | 1–0 | |
---|---|---|
Bozgo |
Lineups |
Total Network Solutions | 1–1 | |
---|---|---|
Gęsior |
Lineups | Gęsior |
Second leg
KR Reykjavík | 1–0 | |
---|---|---|
Daníelsson |
Lineups |
KR Reykjavík won 3–2 on aggregate.
Sloga Jugomagnat | 0–1 | |
---|---|---|
Lineups | Ghinda |
Budapest Honvéd won 2–0 on aggregate.
Nyva Vinnytsia | 1–0 | |
---|---|---|
Romanchuk |
Lineups |
2–2 on aggregate. Nyva Vinnytsia won on away goals.
AEK Larnaca | 5–0 | |
---|---|---|
Kuntić Alexandrou Kovačević Kopunović Markou |
Lineups |
AEK Larnaca won 5–1 on aggregate.
Gloria Bistrița won 4–2 on aggregate.
Ruch Chorzów | 5–0 | |
---|---|---|
A. Bąk Grzesik M. Bąk |
Lineups |
Ruch Chorzów won 6–1 on aggregate.
Flamurtari Vlorë | 0–2 | |
---|---|---|
Lineups | Lyubarskyi Valkucak |
Chemlon Hummené won 3–0 on aggregate.
HB Tórshavn | 0–3 | |
---|---|---|
Lineups | Glonti Udzhmadzhuridze |
Dinamo Batumi won 9–0 on aggregate.
Sion won 4–2 on aggregate.
Vaduz | 1–1 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Polvorino |
Lineups | Zarins |
Penalties | ||
Müller Polvorino Weber Heeb |
4–2 |
2–2 on aggregate. Vaduz won 4–2 on penalties.
Hapoel Ironi Rishon LeZion | 3–2 | |
---|---|---|
Sabag Kapeta Cebula |
Lineups | Rogachev Skidan |
3–3 on aggregate. Constructorul Chişinău won on away goals.
Brann | 2–1 | |
---|---|---|
Mjelde Pedersen |
Lineups | Rutherford |
Brann won 5–2 on aggregate.
Levski Sofia | 1–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Simeonov |
Lineups | |
Penalties | ||
Zaytsev Yonkov Todorov Simeonov |
2–4 |
1–1 on aggregate. Olimpija Ljubljana won 4–2 on penalties.
MyPa won 2–1 on aggregate.
Union Luxembourg | 0–3 | |
---|---|---|
Lineups | Besek Mumlek Cvetko |
Varteks won 5–1 on aggregate.
Sparta Prague won 10–1 on aggregate.
Heart of Midlothian | 1–1 | |
---|---|---|
McPherson |
Lineups | Marinović |
1–1 on aggregate. Red Star Belgrade won on away goals.
First round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Nîmes Olympique |
5–2 | 3–1 | 2–1 | |
Sturm Graz |
3–3 (a) | 2–2 | 1–1 | |
Barcelona |
2–0 | 2–0 | 0–0 | |
Constructorul Chişinău |
0–5 | 0–1 | 0–4 | |
Kaiserslautern |
1–4 | 1–0 | 0–4 (aet) | |
MyPa |
1–4 | 0–1 | 1–3 | |
Sion |
6–0 | 2–0 | 4–0 | |
AGF |
1–1 (a) | 1–1 | 0–0 | |
Cercle Brugge |
3–6 | 3–2 | 0–4 | |
KR Reykjavík |
1–2 | 0–1 | 1–1 | |
Benfica |
5–1 | 5–1 | 0–0 | |
AEK Athens |
3–1 | 1–0 | 2–1 | |
Gloria Bistrița |
1–2 | 1–1 | 0–1 | |
Dinamo Batumi |
1–4 | 1–1 | 0–3 | |
Vaduz |
0–7 | 0–4 | 0–3 | |
Lokomotiv Moscow |
2–2 (a) | 1–0 | 1–2 |
First leg
Vaduz | 0–4 | |
---|---|---|
Lineups | Le Guen Dely Valdés Leonardo Allou |
Lokomotiv Moscow | 1–0 | |
---|---|---|
Cherevchenko |
Lineups |
Constructorul Chişinău | 0–1 | |
---|---|---|
Lineups | Knup |
Gloria Bistrița | 1–1 | |
---|---|---|
Lazăr |
Lineups | Batistuta |
AEK Athens | 1–0 | |
---|---|---|
Batista |
Lineups |
Nîmes Olympique | 3–1 | |
---|---|---|
Jeunechamp Préget Meilhac |
Lineups | Tóth |
Sturm Graz | 2–2 | |
---|---|---|
Vastić Mählich |
Lineups | Řepka Lokvenc |
Second leg
Nyva Vinnytsia | 0–4 | |
---|---|---|
Lineups | Lukić Vercruysse Milton |
Sion won 6–0 on aggregate.
Chemlon Humenné | 1–2 | |
---|---|---|
Diňa |
Lineups | Nikolaidis Batista |
AEK Athens won 3–1 on aggregate.
Varteks | 2–1 | |
---|---|---|
Mumlek Vugrinec |
Lineups | Kosolapov |
2–2 on aggregate. Lokomotiv Moscow won on away goals.
Galatasaray | 4–0 | |
---|---|---|
Şükür Arif Hagi |
Lineups |
Galatasaray won 5–0 on aggregate.
AIK won 2–1 on aggregate.
1–1 on aggregate. Olimpija Ljubljana won on away goals.
Brann won 6–3 on aggregate.
Benfica won 5–1 on aggregate.
Barcelona won 2–0 on aggregate.
Sparta Prague | 1–1 | |
---|---|---|
Horňák |
Lineups | Giannini |
3–3 on aggregate. Sparta Prague won on away goals.
Red Star Belgrade | 4–0 (a.e.t.) | |
---|---|---|
Stanković Njeguš Pantelić |
Lineups |
Red Star Belgrade won 4–1 on aggregate.
Fiorentina | 1–0 | |
---|---|---|
Orlando |
Lineups |
Fiorentina won 2–1 on aggregate.
PSV | 3–0 | |
---|---|---|
Nilis Eijkelkamp Marcelo Ramos |
Lineups |
PSV Eindhoven won 4–1 on aggregate.
Honvéd | 1–2 | |
---|---|---|
Piroska |
Lineups | Ecker Sabin |
Nîmes won 5–2 on aggregate.
Liverpool won 4–1 on aggregate.
Paris Saint-Germain | 3–0 | |
---|---|---|
Allou Roche Mboma |
Lineups |
Paris Saint-Germain won 7–0 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sion |
4–8 | 1–2 | 3–6 | |
Nîmes Olympique |
2–3 | 1–3 | 1–0 | |
Fiorentina |
3–2 | 2–1 | 1–1 | |
Olimpija Ljubljana |
0–6 | 0–2 | 0–4 | |
Brann |
4–3 | 2–1 | 2–2 | |
Barcelona |
4–2 | 3–1 | 1–1 | |
Benfica |
4–2 | 1–0 | 3–2 | |
Galatasaray |
4–6 | 4–2 | 0–4 |
First leg
Olimpija Ljubljana | 0–2 | |
---|---|---|
Lineups | Kostis Ketsbaia |
Galatasaray | 4–2 | |
---|---|---|
Şükür Tugay Ünsal |
Lineups | Le Guen Dely Valdés |
Fiorentina | 2–1 | |
---|---|---|
Batistuta Schwarz |
Lineups | Siegl |
Benfica | 1–0 | |
---|---|---|
Pinto |
Lineups |
Second leg
AIK | 0–1 | |
---|---|---|
Lineups | Brundin |
AIK won 3–2 on aggregate.
Benfica won 4–2 on aggregate.
AEK Athens won 6–0 on aggregate.
Brann won 4–3 on aggregate.
Red Star Belgrade | 1–1 | |
---|---|---|
Jovičić |
Lineups | Giovanni |
Barcelona won 4–2 on aggregate.
Liverpool | 6–3 | |
---|---|---|
McManaman Bjørnebye Barnes Fowler Berger |
Lineups | Chassot Bonvin |
Liverpool won 8–4 on aggregate.
Sparta Prague | 1–1 | |
---|---|---|
Lokvenc |
Lineups | Robbiati |
Fiorentina won 3–2 on aggregate.
Paris Saint-Germain | 4–0 | |
---|---|---|
Leonardo Dely Valdés Loko Raí |
Lineups |
Paris Saint-Germain won 6–4 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Benfica |
1–2 | 0–2 | 1–0 | |
Paris Saint-Germain |
3–0 | 0–0 | 3–0 | |
Brann |
1–4 | 1–1 | 0–3 | |
Barcelona |
4–2 | 3–1 | 1–1 |
First leg
Benfica | 0–2 | |
---|---|---|
Lineups | Baiano Batistuta |
Second leg
AEK Athens | 0–3 | |
---|---|---|
Lineups | Loko |
Paris Saint-Germain won 3–0 on aggregate.
Barcelona won 4–2 on aggregate.
Fiorentina | 0–1 | |
---|---|---|
Lineups | Edgar |
Fiorentina won 2–1 on aggregate.
Liverpool won 4–1 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Barcelona |
3–1 | 1–1 | 2–0 | |
Paris Saint-Germain |
3–2 | 3–0 | 0–2 |
First leg
Barcelona | 1–1 | |
---|---|---|
Nadal |
Lineups | Batistuta |
Second leg
Liverpool | 2–0 | |
---|---|---|
Fowler Wright |
Lineups |
Paris Saint-Germain won 3–2 on aggregate.
Fiorentina | 0–2 | |
---|---|---|
Lineups | Couto Guardiola |
After Barcelona's second goal, de la Peña of Barcelona was hit by an object thrown from the stands and required medical assistance.
Barcelona won 3–1 on aggregate.
Final
Barcelona | 1–0 | |
---|---|---|
Ronaldo |
Lineups |
Top scorers
The top scorers from the 1996–97 UEFA Cup Winners' Cup are as follows:
Rank | Name | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | 7 | ||
2 | 6 | ||
3 | 5 | ||
5 | |||
5 | |||
6 | 4 | ||
4 | |||
4 | |||
4 | |||
4 | |||
11 | 3 | ||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 | |||
3 |